Smrt Kellnera nepřekvapila. Důvody vysvětlila pilotka, která na Aljašce už dvakrát havarovala

První Evropané prozkoumali pobřeží Aljašky ve 30. letech 18. století, stejně jako v dalších desetiletích se jednalo o Rusy
 

Miliardář Petr Kellner nebyl zdaleka jediným, jehož život vyhasl v aljašském vzdušném prostoru. Ne nadarmo CNN zařadila práci pilota v této oblasti mezi deset nejnebezpečnějších zaměstnání na světě. Důvodů je hned několik, což vysvětluje pilotka Heidi Ruessová.

Není mnoho lidí, kteří se na Aljašku podívají, nepatří mezi vyhledávané turistické destinace. Prostředí je tam drsné a člověk zvyklý na vymoženosti moderní doby může mít dost problémů. Přesto jsou lidé, kteří nesmlouvavou krajinu vyhledávají, protože obdivují její nespornou krásu. Mnozí z nich také milují dobrodružství a "tak trochu" jiný život. 

Nedá se to s ničím srovnávat

Piloti, kteří na Aljašce létají, patří mezi nejtvrdší muže a ženy. Musí, jinak by nepřežili. „Nemůžete srovnávat aljašské létání se zbytkem země,“ tvrdila pro CNN pilotka Heidi Ruessová, která pracovala v oblasti města Anchorage.

Když před pár lety při letecké nehodě zahynul aljašský senátor Ted Stevens, Ruessová se příliš nedivila. Podobné tragédie totiž nejsou v této části planety ničím neobvyklým. „Nemáme silnice a když chcete třeba za zábavou, musíte letět.“

Dvakrát havarovala, život visel na vlásku

Nestálé počasí Aljašky a vertikální topografie mohou způsobit, že piloti ztratí viditelnost v mlze a narazí do vysokých hor. Ruessová pravidelně brala turisty, lovce i rybáře do nehostinných končin. Téměř osudným se jí stal den, kdy vezla tři cestující, ale zároveň čtyři ulovená karibu. Letadlo tak bylo přetížené a nebýt jejích zkušeností, mohli se všichni zapsat do neveselých statistik.

„Před několika lety jsem také převrátila letadlo na vodě, když jsem přistávala, abych vyzvedla lovce kachen,“ vzpomíná. Pokusila se zabrzdit v bahně, to ale bylo zamrzlé a letadlo narazilo a otočilo se.

Od té doby nelétá a soustředí se na výuku. Varuje své studenty, že za tragédie mohou dva důvody. Prvním jsou přírodní podmínky, se kterými nic moc udělat nemohou. Tím druhým je však jejich rozum a úsudek, kterým se mají vždycky řídit a nepodléhat emocím.

KAM DÁL: Prodej Aljašky, který Rusko mrzí dodnes. Za pár milionů se zbavilo pokladu plného zlata a ropy.