Starosta Řeporyjí Pavel Novotný k vyhoštění ruských diplomatů: Dlouho jsem se tak nezasmál

Kontroverzní starosta Řeporyjí Pavel Novotný i primátor Prahy Zdeněk Hřib nebo starosta Prahy 6 vyhoštění ruských diplomatů vítají
 

Moskvě se nelíbí kroky některých českých komunálních politiků. Pražský primátor Zdeněk Hřib, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář i starosta Řeporyjí Pavel Novotný jsou pod policejní ochranou kvůli výhrůžkám otravou jedem. Nyní byli v odpovědi na tuto kauzu dva ruští diplomaté vyhoštěni. Jak na tuto zprávu reagují uvedení pánové? 

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) souhlasí s vyhoštěním dvou ruských diplomatů kvůli kauze údajné hrozby českým komunálním politikům jedem ricin. Ruských diplomatů je ale v Česku stále příliš mnoho, řekli shodně. Oba jsou ještě spolu se starostou Řeporyjí Pavlem Novotným (ODS) stále pod policejní ochranou. Všechny tři komunální politiky Moskva kritizuje kvůli jejich krokům jako odstranění pomníku maršála Ivana Koněva nebo pamětní desky takzvaným vlasovcům, kteří osvobozovali Prahu v roce 1945.

Správný krok, hodnotí Hřib

„Toto rozhodnutí (vyhostit diplomaty) považuji za správné. Z mého pohledu je v Praze i tak ruských diplomatů více než dost,“ uvedl Hřib. Zároveň poděkoval za práci v uplynulých týdnech Bezpečnostní informační službě (BIS) i policii.

Příliš mnoho ruských diplomatů

„Je to dobrá zpráva, ale nikdo neznáme detaily. Řekl bych, že ale jedna vlaštovka jaro ještě nedělá, ruských diplomatů je tady víc než dost. Ve Velké Británii, která je větší než Česká republika, jich je 80, zatímco v Praze 140,“ řekl Kolář. Dodal, že má pouze informace, které na tiskové konferenci prezentovali premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Souhlasí i Novotný

Novotný napsal, že je v tuto chvíli na dovolené, a potvrdil, že má stále policejní ochranu. „Dlouho jsem se tak nezasmál,“ uvedl k vyhoštění diplomatů. Babiš s Petříčkem řekli, že kauza byla smyšlená a byla důsledkem sporů mezi pracovníky ruského velvyslanectví v Praze, když jeden z nich zaslal českým tajným službám falešné informace. Podle premiéra Česko jako svrchovaný stát nemůže tolerovat podobné akce na svém území. Proto přistoupilo k vypovězení dvou ruských diplomatů.

Co všechno se Rusům nelíbí? 

Rusko a jeho přívrženci kritizují Koláře kvůli odstranění sochy sovětského maršála Koněva a Hřiba kvůli rozhodnutí magistrátu přejmenovat náměstí Pod Kaštany, kde sídlí ruská ambasáda, na náměstí Borise Němcova po zavražděném ruském opozičním politikovi. Novotný zase prosadil v Řeporyjích vznik památníku protisovětským vlasovcům, kteří se podíleli na konci druhé světové války na osvobození Prahy. Rusko je považuje za kolaborantskou ozbrojenou formaci vytvořenou nacistickým Německem.

KAM DÁL: Na Západě milován, v Rusku nenáviděn. Gorbačov změnil Sovětský svaz a přitom byl tajně křesťanem