Tajemné pozadí norského masakru: Anders Breivik svůj manifest rozeslal i do Česka, děti ho přirovnaly k postavě z Harryho Pottera

Na začátku loňského roku chtěl na svobodu. Už nejsem nebezpečný, řekl
  |   zajímavost

Když byl po spáchaném masakru v Norsku Breivik odsouzen na 21 let, svět byl v šoku. Pravdou je, že jde o nejvyšší možný trest, který může být v této zemi uložen, lze ho ale opakovaně prodloužit tak, aby se na svobodu nikdy nepodíval. Breivik tak může sedět vlastně na doživotí. Loni žádal o propuštění, vyhověno mu ale nebylo. Neprojevil u soudu žádnou lítost nad svým činem. Co se tehdy opravdu stalo?

Anders Behring Breivik, nyní přejmenovaný jako Fjotolf Hansen, je norský masový vrah, pod jehož rukama zemřelo 77 lidí. Většinu z nich tvořili účastníci letního pobytu mládežnické organizace Norské strany práce. Před útokem napsal dokument s názvem Manifest 2083 Evropská deklarace nezávislosti. Ten rozeslal asi 90 minut před útokem na 1 003 mailových adres. Dokonce mezi nimi bylo i deset Čechů.

Psal lidem, které zajímala přistěhovalecká tematika

Své adresáty e-mailu si zřejmě vyhlédl na Facebooku. Poštu od Breivika měli brát jako spam a nevěnovali jí pozornost. Podle iDNES.cz se do hledáčku Breivika dostali ti, kteří byli na Facebooku členy skupin, jež se vyjadřovaly k problematice přistěhovalců. Nešlo však o extremisty, vyhlédl si je pravděpodobně náhodou. Na svých sociálních sítích se Breivik označoval za konzervativce a křesťana. Za příklad dával tehdy Benešovy dekrety. Doporučoval, aby země naložily s muslimy tak, jak Československo naložilo se sudetskými Němci. Několikrát také citoval Václava Klause.

Na půlku prázdnin 2011 Norsko asi nikdy nezapomene. Právě tehdy se Breivik rozhodl ke svému běsnění. Nejdříve spáchal atentát na vládní budovu v centru metrople Norska, v Oslu, a potom se přesunul k účastníkům tábora na ostově Utöya. Šlo o největší masakr v Norsku od druhé světové války. Byla to krvavá pomsta společnosti. Zůstaly po něm stovky zraněných a desítky mrtvých. Norsko je přitom poklidná a spokojená země, takový čin tak šokoval téměř každého. V novodobé historii jsou tu s malými přestávkami u moci socialisté. Ti mají velmi vstřícnou politiku vůči cizincům. Rozkvět Norska se jim ale opravdu daří. Norsko je mezi nejvyspělejšími zeměmi světa. V té době mělo Norsko mezi obyvateli asi 2 % muslimů. Už to považoval Breivik za ohrožení národních hodnot a norské kultury. 

Novodobý křižák, kteří zvítězí nad cizími nájezdníky

Breivik byl zakřiknutý chlapec z dobře situované rodiny, byl celý život spíše za outsidera. Byl introvertem s paranoidními sklony, později narcistické individum. Svým tělem byl přímo posedlý a nechal si udělat už dvě plastiky obličeje. Svůj čin měl dobře promyšlený, a tak když se rozezněl výbuch u vládní budovy, všechny záchranné složky se sjely na tohle místo. 

Když dostaly záchranné složky zprávu, že musí spěchat na ostrov, trvalo jim to více než 45 minut. Neměly totiž k dispozici vrtulníky, a tak čekaly v zácpě. Breivik střílel do dětí kolem sebe, jejich průměrný věk byl 18 let, nejmladšímu bylo 14 let. Nejdřív střílel do nohou, pak do hlavy. Aby se ujistil, že jsou opravdu mrtví, opakoval střelu, většinou právě do hlavy. Šílené běsnění trvalo hodinu a půl. Děti, které celou šílenost přežily, statečně vypovídaly u soudu. Některé z nich přirovnaly Breivika k Voldemortovi. Nakonec dostal 21 let. U soudu se rozsudku smál... 

Zdroj: washingtontimes.com, aktualne.czidnes.cz, podcast Ozvěny minulosti

KAM DÁL: Co dnes dělá vrah manželky a dcery Petr Kramný? Jsem nevinný, nic jsem neudělal, rodina mi věří.

Klíčová slova: