Terasa na Budějovické "přežije". Minulé vedení Prahy ji přitom chtělo zbourat

Někdy to vypadalo, že bývalé vedení magistrátu dělá s terasou naschvály
 

Praha uzavře majetkoprávní dohodu s vlastníky ohledně terasy nad stanicí metra Budějovická, která umožní její rekonstrukci. Měla by začít ještě letos. Znění dohody dnes schválili radní. Dohodu město podepíše s pražským dopravním podnikem (DPP), obchodním centrem DBK, Českou spořitelnou a dalšími vlastníky.

Terasa byla kvůli havarijnímu stavu loni v lednu dočasně uzavřena a minulé vedení města ji původně chtělo zbourat. "K tomu, aby se tam něco mohlo stát, je nutné majetkoprávní vypořádání," uvedl radní Prahy pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Dodal, že podpisem dokumentu by měly skončit hádky mezi všemi vlastníky. "Máme závazek, že budeme podávat žádost o stavební povolení tak, aby oprava mohla alespoň v dílčích částech začít už letos a v příštím roce byla kompletně zrealizovaná."

Dohoda je další krok

Základem dohody je souhlas všech stran, že terasa patří hlavnímu městu a tento fakt nebude nikdo zpochybňovat u soudu. Znění také zaručuje bezplatné zpřístupnění celé terasy veřejnosti a spolurozhodování všech vlastníků o nadměrné komerční činnosti v prostoru. Město již dříve s Českou spořitelnou a DBK podepsalo memorandum, dohoda představuje další krok, který je již právně závazný.

Terasa byla vybudována v roce 1977 a nebyla nikdy opravována a ani udržována. Problémem je například zatékání do konstrukce. Havarijní stav je známý od roku 2010. Stavba navíc právně nikomu nepatřila. Teprve v roce 2013 úředníci radnice Prahy 4 rozhodli, že patří hlavnímu městu. V posledních letech bylo vypracováno několik projektů na opravu terasy, ta se ale nikdy neuskutečnila.

Jednání z minulým vedení krachla

Pasáž u jižního výstupu z metra nechala Praha uzavřít loni 22. ledna. Tři dny předtím byl uzavřen výstup z metra. Magistrát následně přišel s řešením terasu zbourat. Po téměř deseti měsících ale nakonec nechalo terasu podepřít vzpěrami, které jsou u východu z metra dosud, a jižní výstup z metra byl opět otevřen.

Uzavření pasáže se od začátku naprosto logicky nelíbilo DBK. Jednání o možném odprodeji terasy obchodnímu centru byla bezvýsledná i kvůli často nesmyslnému postoji metropole. Proti uzavření se tehdy postavila také radnice Prahy 4.