V kauze externích smluv na středočeském úřadě padlo obvinění. Hrozí půl roku vězení

Jací kostlivci asi ještě vypadnou po vládě Pokorné Jermanové?
 

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinila jednoho člověka kvůli pracovním smlouvám s externisty na středočeském krajském úřadě. S odvoláním na dozorující státní zástupkyni Gabrielu Turkovou o tom informovala Česká televize. Kraj externistům v době, kdy byla hejtmankou Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), vyplatil několik milionů korun ročně.

"V tomto týdnu bylo policejním orgánem NCOZ zahájeno trestní stíhání jedné osoby pro přečin porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti," řekla Turková. Dotyčnému člověku podle ní hrozí zákaz činnosti nebo až šest měsíců vězení. Kdo je obviněným, televize neuvedla.

Prověřovali externí smlouvy

Detektivové zasahovali na středočeském krajském úřadě na konci června 2019, zároveň i ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně. Prověřovali pracovní smlouvy s externisty, na jejichž základě kraj vyplatil za externí služby údajně pět milionů korun ročně.

Hejtmanství to odůvodnilo tím, že odešli klíčoví zaměstnanci a chyběly pracovní síly. Odbor interního auditu prověřil dohody o provedení práce a pracovní činnosti od roku 2017 a dospěl k závěru, že úřad uzavíral pracovní smlouvy s externisty v souladu s platnými normami.

Prý jen náhoda

Mezi externisty byl například někdejší volební manažer ANO Martin Itterheim, který za 50 000 korun měsíčně radil bývalé hejtmance s odpady. Pokorná Jermanová už dříve namítla, že je normální, když má poradce na věci, v nichž se neorientuje.

To, že má Itterheim stranickou knížku ANO, bylo podle ní jeho právo a shoda okolností. Za důležité považovala, že je odborníkem a pracuje dobře.

KAM DÁL: Zdrogovaný řidič zdemoloval auto skupiny Poetika. Z videa z místa nehody mrazí.