Vědci z Wu-chanu byli na konci roku 2019 v nemocnici. Nahrává to teorii o úniku koronaviru z laboratoře

Je možné, že za rozšířením koronaviru je opravdu čínská laboratoř?
Foto: Profimedia.cz
Je možné, že za rozšířením koronaviru je opravdu čínská laboratoř?

Unikl koronavirus z laboratoře ve Wu-Chanu a rozpoutal celosvětovou pandemii, která má na svědomí miliony mrtvých? Dosavadní vyšetřování to spíš vyvracela. Teď se však objevila zajímavá indicie, který by mohla hrát ve prospěch zastánců konspiračních teorií.

reklama

Tři vědci z Virologického institutu ve městě Wu-chan byli v listopadu 2019 hospitalizováni, což napsal americký deník Wall Street Journal s odvoláním na zatím tajné zdroje ze zpravodajských služeb. První případy nemoci covid-19 byly přitom ve zmíněném čínském městě potvrzeny právě v listopadu.

Musí se dále vyšetřovat

Je pouze náhoda, že se tato zpráva objevila právě ve chvíli, kdy má Světová zdravotnická organizace rozhodovat o dalším postupu ve vyšetřování původu covidu-19? Čína dlouhodobě spíše mlčí, měsíce trvalo, než mezinárodní experty pustila do wu-chanských laboratoří.

Řada odborníků i na základě zveřejněných informací volá po mnohem detailnějším vyšetřování a hlavně po testech vzorků krve. Agentura Reuters publikovala prohlášení mluvčí americké Národní bezpečnostní rady, která potvrdila, že "USA, WHO i další členské státy podporují další zkoumání původu koronaviru."

Stále mnoho otázek

Podle mluvčí NSC nemusí být vše v pořádku a administrativa prezidenta Joea Bidena si stále klade závažné otázky. Kromě samotného původu viru není stále zcela zřejmé, kdy se v Číně opravdu objevili první nemocní lidé.

Vyšetřovatelé WHO se do Wu-chanu dostali až na začátku letošního roku, tedy více než rok po rozšíření nemoci. Konstatovali, že únik z laboratoře není příliš pravděpodobný, zároveň ho ale nevyloučili.

KAM DÁL: Kvůli pandemii lidé přicházejí o rozum. Odborník popisuje symptomy, které se mohou týkat každého z nás.

reklama
#koronavirus #Wu-chan #COVID-19 #zpravodajství #únik viru

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.