Vláda zavřela tři okresy. Musí se upřesnit dokládání důvodu cestování, abychom mohli opatření vymáhat, říká hejtman Kulhánek

V případě nedodržování zákazu může být na pomoc povolána armáda
 

Vláda omezila kvůli šíření covidu-19 pohyb v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov. Lidé, kteří tam bydlí, nebudou moci až na výjimky okres opouštět, jiní do něj nebudou moci. Opatření bude platit od půlnoci na pátek do konce nouzového stavu. Pokud ho Sněmovna neprodlouží, bude končit v neděli 14. února.

Stát do třech nejpostiženějších regionů pošle roušky, do škol respirátory. Vláda rozhodla, že stát pošle půl milionu roušek do Královéhradeckého kraje, půl milionu do Karlovarského. Lidé tam budou mít povinnost na veřejných místech nosit alespoň chirurgické roušky, podle Blatného by raději měli používat respirátory.

Nevylučuje se pomoc armády

Zaměstnavatelům v těchto okresech vláda doporučila režimová opatření na pracovištích, využití práce z domu a antigenní testování. Na dodržování opatření má podle něj dohlížet na příjezdových silnicích policie. „Pokud by síly nestačily, požádala by vláda o pomoc armádu,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Omezení pohybu nebude platit pro školáky. Výjimku mají mít lidi, kteří dojíždějí do práce nebo budou muset opustit domov kvůli zajištění bezpečnosti. Do okresů nebudou moci podle Blatného přijíždět lidé, kteří tam mají nemovitosti, ale trvale tam nebydlí. Lidé se tam budou moci vydat jen k zajištění potřeb pro zvířata, kvůli cestě do kostela či na úřad. Vždy budou muset ale deklarovaný účel cesty doložit.

Nemocnice mají plné kapacity

Opatření se nebude vztahovat na tranzit, řidiči kamionů v okresech ale nebudou smět zastavit. Zpřísnění omezení Blatný vysvětlil tím, že v daných okresech je počet nakažených třikrát až čtyřikrát vyšší než v dalších oblastech. Nemocnice tam mají plné kapacity.

Podle hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka je možné zpřísněná opatření vymáhat, pokud se upřesní například, jak budou lidé prokazovat účel svých cest. „Na distribuci ochranných pomůcek, kterou vláda přislíbila, se začne kraj neprodleně chystat,“ doplnil Kulhánek.

KAM DÁL: Svět porna je plný zneužívání a ponižování. Ve filmu Pleasure to zjistí i krásná Sofie Kappel.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru