Zakázka odvodnění svahů v Lánské oboře je před soudem

Problematická zakázka se týká pozemku Lánské obory
 

Kladenský soud dnes začal projednávat kauzu možného ovlivnění zakázky v Lánské oboře. Mezi obžalovanými před soudem stanul šéf Lesní správy Lány Miloš Balák, který podle přednesené obžaloby umožnil dalšímu obžalovanému, manažerovi firmy Energie - stavební a báňská, Liborovi Tkadlecovi výhodu při přípravě a zadání veřejné zakázky. Třetí a poslední z obžalovaných je přímo společnost Energie - stavební a báňská.

Balák řekl, že se ničeho nezákonného nedopustil. „Věřím, že se u soudu prokáže moje nevina,“ uvedl šéf lesní správy. Zakázka se týkala zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava, a to druhé etapy. Součástí byla i rekultivace. Hodnota zakázky přesáhla 200 milionů korun, ucházelo se o ni pět společností.

Až několikaletý trest

Podle trestního zákoníku by v případě prokázání viny a odsouzení za sjednání výhody při zadání veřejné zakázky obžalovaným mohl hrozit až několikaletý trest.

Podle obžaloby Balák mimo jiné umožnil Tkadlecovi podílet se na přípravě projektové dokumentace pro zakázku a předem se seznámit s místy, kde se práce uskuteční. Balákův právní zástupce to odmítl, Tkadlec byl podle něj na místě, protože na něm společnost Energie zajišťovala první etapu prací.

Obžalovaní se brání

Tkadlec při výslechu uvedl, že se projektanti obraceli na něj a ne obráceně. Připustil, že poskytl náměty, ale ne pokyny. V projektu podle něj nebylo nic, co by mohla zajistit výhradně pouze společnost Energie - stavební a báňská.

Do přípravy výběrového řízení Balák podle své dnešní výpovědi nezasahoval. Před soudem vypovídal více než půl hodiny. Poté požádal, aby se dalšího soudního projednávání nemusel účastnit, což mu soudce Petr Sedlařík povolil.

Výhoda společnosti prý nevznikla

Vypovídal i předseda správní rady Energie - stavební báňská Zdeněk Osner. „S obžalobou nesouhlasíme,“ řekl. Uvedl, že společnosti žádná výhoda nevznikla, a to ani časová, a podle odborného posudku nebyla hodnota zakázky předražená.

Problém s odposlechy

Právní zástupci obžalovaných dnes u soudu zpochybňovali některé důkazy, například oprávněnost pořízení odposlechů, které posloužily jako jedny z důkazů. „Odposlechy se neprověřovaly konkrétní trestné činy, o kterých měly podezření, že se měly stát, ale v podstatě preventivně monitorovaly činnost Miloše Baláka a dalších obžalovaných, aby teprve prostřednictvím odposlechů zjistily protiprávní jednání, kterého se údajně měli dopustit,“ dodal Balákův právní zástupce Lukáš Trojan. Vedle toho zástupce tvrdí, že o odposleších rozhodoval soud, kterému to nepřísluší.

Kromě výpovědi obžalovaných dnes u soudu zazněly i výpovědi z přípravného řízení. Hlavní líčení pokračuje v listopadu výpověďmi svědků.

KAM DÁL: Druhý nejbohatší muž planety terčem konspirací. Bill Gates a koronavirus jako největší mýtus současnosti.