Zničené 2000 let staré vykopávky. Nelegální zlatokopové řádili v Súdánu

Zlatokopy nezastavil ani fakt, že místní památky jsou od roku 2011 zapsány v Seznamu světového dědictví UNESCO
 

Nelegální zlatokopové zničili v Súdánu za pomoci těžké techniky 2000 let staré archeologické naleziště. Informovala o tom agentura AFP, která upozornila, že rabováním trpí i mnoho dalších starověkých vykopávek v této africké zemi.

Místo zvané Džabal Marágha, nacházející se v saharské poušti zhruba 270 od hlavního města Chartúmu, bylo podle odborníků ve starověku zřejmě malou osadou či kontrolním stanovištěm. Súdánská správa památek a muzeí uvedla, že minulý měsíc na místě nalezla dva bagry a pět lidí, kteří vykopali asi 17 metrů hluboký a 20 metrů dlouhý příkop.

„Kopali s jediným cílem: najít zlato... Udělali něco šíleného; aby uspořili čas, použili těžkou techniku,“ řekl archeolog Habab Idrís Ahmed, který na místě pracoval od roku 1999. Z původního naleziště po nájezdu zlatokopů prakticky nic nezbylo.

Nejméně sto poškozených nalezišť

Súdánští archeologové upozorňují, že zkáza naleziště není ojedinělá a je součástí narůstajícího problému. Lokalita Sají, která leží na 12 kilometrů dlouhém ostrově na řece Nil a kde se nacházejí stovky hrobek - některých i z dob faraónů, byla vypleněna a zničena. „Z tisíce více či méně známých míst v Súdánu bylo nejméně sto zničeno nebo poškozeno,“ řekl Hatím Núr, ředitel súdánského úřadu pro památky a muzea.

Nedostatečná ostraha z památek podle něj dělá snadnou kořist pro rabující bandy. Častým terčem plenění bývají i odlehlé hřbitovy. Zákony na ochranu archeologických lokalit se nedaří plně vymáhat. I těžaři, kteří zničili naleziště Džabal Marágha, byli neznámo proč bez obvinění propuštěni.

Více pyramid než v Egyptě

Starověké civilizace v dnešním Súdánu postavily více pyramid než ty v Egyptě, na rozdíl od egyptských archeologických lokalit nejsou ale příliš známé ani turisticky navštěvované. Vykopávky v Meroe, někdejším hlavním městě starověkého núbijského království Kuš, jsou přitom od roku 2011 zapsány v Seznamu světového dědictví UNESCO. Lokalita Džabal Marágha, vzdálená asi 200 kilometrů od Meroe, pochází z takzvaného merojského období z let 350 př. n. l. až 350 n. l.

Súdán je třetím největším producentem zlata v Africe. Vláda z jeho těžby podle AFP loni utržila 1,2 miliardy dolarů (asi 26 miliard korun). Ilegální výkopy údajně podporují někteří podnikatelé a dokonce i místní úřady, které poskytují hledačům pokladů těžební techniku.

KAM DÁL: Egyptolog Bárta: I další generace budou mít v Abúsíru co objevovat, ale pohodlná cesta neexistuje.

Klíčová slova: