Chybí desítky tisíc malířů. Na kvalitního řemeslníka se čeká několik měsíců

Řemeslo má zlaté dno. V dnešní době to platí stoprocentně. Jednotlivé obory, kde se musí makat rukama, jsou stále žádanější. V Česku je například kolem 15 tisíc malířů, uživilo by se jich tu ale dvakrát tolik. Mladí se ale do tohoto řemesla příliš nehrnou.

14.07.2018 - 17:00  
Rozdíl mezi kvalitním řemeslníkem a nadšeným amatérem je obrovský
Zobrazit fotogalerii (4)

V Česku absolvuje poslední ročník jen kolem 100 učňů - malířů ročně. "Zájem o obor malíř/lakýrník v posledních deseti letech stagnuje a v porovnání s předrevolučním obdobím počty studentů tohoto oboru razantně klesly. Na počátku 90. let totiž začala kampaň, která vyzývala mladé lidi ke studiu maturitních oborů a následnému studiu vysokých škol, což mělo zásadní vliv na dramatický pokles zájemců o studium odborných škol a zavírání některých oborů,“ vysvětlil Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov.

Nedostatek řemeslníků je celosvětový problém. Jen v České republice jich chybí kolem 300 tisíc. Řemeslníci chybí napříč všemi obory, největší nedostatek je stavařů, tesařů nebo sklenářů. Pracovní trh trápí i nedostatek malířů a lakýrníků, v Česku jich chybí kolem 30 tisíc. Obor malíř/lakýrník nabízí kolem 35 tuzemských středních škol, ovšem některé jej už kvůli nedostatku uchazečů nevyučují. 

Navzdory očekávanému růstu zájmu o studium řemesla poptávka dlouhodobě překračuje nabídku a tento stav bude trvat i v budoucnu. Na kvalitního řemeslníka tak lidé čekají i několik měsíců.

Změna je prý na spadnutí

Podle prognóz by se ale měla situace změnit. "Tříletý obor na naší škole nyní studuje celkem 45 studentů, kapacita oboru je dvojnásobná. V nejbližších několika letech by mělo dojít k nárůstu počtu žáků vycházejících ze základních škol, předpokládám tedy, že dojde i k výraznějšímu nárůstu počtu zájemců o tento učební obor a obecně k většímu zájmu o studium řemeslných oborů," řekl Janeček.

Růst zájmu o řemeslo předpokládá i Jan Zeman, který obor malíř/lakýrník na Střední odborné škole Jarov vyučuje a je zároveň majitelem malířské firmy. "Vývoj řemesla je velmi příznivý. Je velká poptávka po řemeslnících malířských oborů. Budoucnost je v komplexních službách – od přípravy po úklid. A hlavně ve zručnosti, kterou nové materiály potřebují. Dnešním trendem jsou různé stěrky, které imitují kov, kámen nebo dřevo. Nejčastěji je to imitace rzi a betonu. V barvách převládá šedivá."

"V současné době přijímáme už zakázky na léto. Doby, kdy řemeslníci přijímali každou zakázku, jen aby měli práci, jsou dávno pryč. Kvalifikovaní odborníci mají zakázky nasmlouvané měsíce dopředu a poptávku nejsou schopni pokrýt. Než nastoupí nová generace mladých malířů a vyplní díru na trhu, bude to trvat roky," upřesnil Jan Zeman.

Problémy jsou naprosto jasné

Vedle nedostatku řemeslníků se Česko potýká s dalším problémem – s velkým množstvím laiků, kteří využili díry na trhu a provádějí neodborné práce. Absence kvalifikované pracovní síly trápí téměř všechny obory. Problémem neodborných malířských prací spočívá v tom, že laik na první pohled nepozná, že je práce špatně odvedená.

"Časem se například začne barva odlupovat nebo praskat. Reklamace pak bývají u takových firem zpravidla velmi problematické. Navíc lidé často zaplatí víc, než kdyby si objednali zkušeného malíře. Garancí kvality je výběr firmy, která je členem cechu. Ten své členy pečlivě kontroluje a zákazníkům garantuje jak vysokou kvalitu provedené práce, tak adekvátní cenu. Navíc pokud člen cechu odvede nekvalitní práci, může se zákazník obrátit přímo na cech a ten zjedná nápravu, případná reklamace je tedy o hodně snazší," doplnil Pavel Žatečka, ředitel Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů České republiky.

Zdravotní turisté Česko milují. Levněji koupí prsa, oči, zuby i oplodnění. Čtěte zde.

Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Anežka Kubíková

Kdo zrušil učňovské školství, mistry, kdo zavedl že všchni musí studovat, dělat ajťáky, blondýnky tiskové mluvčí, manekýny, hérečky, redaktorky v ČT - a jak naříkají v ČT že to a to není a nejsou řemeslníci - proč tam Dvořák drží ty desítky koktalek, proč se to nešlo učit, proč se zrušila vjna a kluvi jsou bábovičky hýčkané od maminek. Proč je v každé rodině nanejvýš jedno nebo dvě děti a všichni musí studovat?! Kdo to zavedl, kdo to podporuje?!

Maarcy (neověřeno)

Sehnat kvalitního řemeslníka je opravdu často nadlidský výkon - mám jich pár ve svém okolí, ale jsou tak zahlceni prací, že prostě nestíhají. Ale těch "vyučených" je několikanásovně víc, bohužel to jsou takoví šikovníci, že by nadělali víc škody než užitku. A myslím, že děti, které do uční půjdou, to nespasí, většina je s manuální zručností na nule a ani v hlavě jim to nejiskří...