Legendární Petr Kostka: Šarm a gentlemanství jsou jeho přirozeností, skandály se mu vyhýbaly

Petr Kostka je jedním z nejvýznamnějších českých herců posledních desítek let. Ačkoliv pocházel z herecké rodiny, v mládí se viděl spíše jako vědec nebo ekonom. Nakonec přeci jen vyhrála divadelní a filmová prkna, na kterých působí už více než 50 let. Kromě řady uměleckých ocenění je mezi kolegy i na veřejnosti vnímán jako správný chlap a skutečný gentleman.

reklama

Legendární herec už dávno oslavil osmdesátku, čas mu přesto na šarmu nijak neubral. Téměř dvě třetiny svého života věnoval divadlu, filmu či dabingu, získal řadu ocenění včetně ceny Thálie či Ceny Františka Filipovského. Herec Petr Kostka přitom prožil svůj život bez výraznějších afér, skandálů a palcových titulků. 

Dvacet let v Národním divadle, úspěchy na Vinohradech

I sám Petr Kostka si však musel projít celou řadu životních zkoušek. Své studium, i přes počáteční náklonost spíše k ekonomii či vědě, nakonec nasměřoval přeci jen k divadlu - nastoupil na Divadelní akademii, kterou ale kvůli narození první dcery nedokončil.

I díky svému talentu se však dokázal brzy prosadit, získal angažmá v Městských divadlech pražských a prakticky odstartoval svou bohatou hereckou, divadelní i dabingovou kariéru. Uctyhodných dvacet let hrál také v Národním divadle, úspěchy zaznamenal i ve slavném Vinohradském divadle či v Divadle Radka Brzobohatého.

Po smrti své první manželky našel svou druhou lásku v jedné z nejkrásnějších českých hereček, Carmen Mayerové.

Ztratil manželku, adoptoval dceru z Afriky

Jak to tak v životě bývá, každý si musí občas projít nejen radostmi, ale i celou řadou životních peripetií. Už ve třiceti letech se Petr Kostka ocitl bez své milované ženy - jeho první manželka Ingrid se totiž zabila při autonehodě a na herce zbyly dvě malé dcery - Helena a Zuzana. O ty se Petr Kostka i ve svých třiceti letech dokázal náležitě postarat a vychovat je.

Novou oporu Kostka našel po třech letech od smrti své první manželky v jedné z nejkrásnějších českých hereček - Carmen Mayerové, kterou později požádal také o ruku. S Mayerovou má známou a populární herečku či moderátorku Terezu Kostkovou, vyženil také další dceru - Kateřinu. Do domácnosti později přibyla ještě pátá dcera - Shamim, která je původem z Ugandy a kterou Petr Kostka s Carmen Mayerovou adoptovali.

Nezapomenutelné filmy, ceny i postava Hercula Poirota

Petr Kostka hrál v několika desítkách divadelních představení, filmů i seriálů. Veřejnost si ho jistě pamatuje z legendárních filmů jako Zítra vstanu a opařím se čajem nebo Což takhle dát si špenát. Objevil se i v seriálech Četnické humoresky nebo Sanitka. Kostka byl a stále je i jedním z nejlepších českých dabérů, roli měl ve filmech Fanfán Tulipán nebo Ďáblova krása,v posledních letech pak nadaboval třeba postavu Hercula Poirota.

Za celoživotní přínos českému divadlu či kinematografii obdržel Petr Kostka celou řadu ocenění. Za práci v televizi napříkad získal medaili Zlatý krokodýl, za mluvené slovo medaili J. K. Tyla, v roce 1989 pak byl oceněn titulem zasloužilý umělec. V roce 2003 získal cenu Thálie za roli Hermana ve hře Smíšené (po)city a v roce 2004 za celoživotní mistrovství v dabingu Cenu Františka Filipovského. Před pár dny, konkrétně 24. března 2018, obdržel druhou cenu Thálie 2017 za celoživotní činoherní mistrovství.

Celý svůj život doprovázel osobu Petra Kostky šarm a gentlemanství. Nedočkal se ani výraznějších skandálů v soukromém či pracovním životě či nejrůznějších palcových titulků v novinách. Zkrátka Pan Herec.

reklama
#český herec #Petr Kostka #umělec #ocenění #divadlo #gentleman #legenda #Thalie

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.