Proč si pořídit hybridní auto? Protože v Praze zaparkujete za pár korun ročně

Je tohle budoucnost?
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Majitelé hybridních aut zaplatí v Praze za parkování v placených zónách ročně pouze 100 korun. Důvodem je snaha zlepšit ovzduší v Praze. Auta ale budou muset splnit tři podmínky včetně maximálního stáří. Kdy začne zvýhodněné parkovné platit, není zatím rozhodnuto.

Doprava je největším znečišťovatelem ovzduší v hlavním městě. Jedním z řešení je podle dokumentu zvýhodnit automobily využívající ekologické druhy pohonu, zejména elektrickou energii. Majitelé hybridních automobilů na úřadě zaregistrují svůj vůz a zaplatí stokorunový poplatek. Následně mohou v místě svého trvalého bydliště parkovat kdekoliv v zónách.

V zónách mohou lidé parkovat za stokorunu s elektromobily. Roční poplatek pro rezidenty za automobil se spalovacím motorem je 1 200 korun ročně.

Tři jasné podmínky

Hybridní vozy budou muset splnit tři podmínky. Musí být možné přepnout je na čistě elektrický pohon, výkon spalovacího motoru nebude vyšší než 135 kW a vozidlo nesmí být starší deseti let od data první registrace. Splnění podmínek bude muset majitel auta na radnici doložit.

Zóny se v moderní podobě poprvé objevily v roce 1996 v části Prahy 1, kde se snaha o regulaci dopravy objevila již v roce 1982. Následně byly rozšířeny na celou Prahu 1, 2, 3 a 7 a části Prahy 16. Samy parkovací zóny provozují radnice 13, 16 a 22. Od předloňska fungují na Praze 5, 6 a 8 a od 1. července letošního roku by se měly rozšířit na Prahu 4.

Elektromobily na české silnice: Realita, nebo sci-fi? Více čtěte zde.

Životní styl

Zdraví