Švandrlíkovi Černí baroni: Landovského se na place prý báli, byl sprostý a opíjel se

Černí baroni jsou černou komedií z vojenského prostředí
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Kdo by neznal satirický román Miloslava Švandrlíka odehrávající se v prostředí Pomocných technických praporů, kam nastoupí základní vojenskou službu hlavní hrdina vojín Kefalín, v civilu asistent režie, kvůli svému chatrnému zdraví. Natáčení filmu provázela celá řada zajímavostí a chyb, pojďme si připomenout některé z nich.

Čo bolo, to bolo... Černá komedie Černí baroni ukazuje život majora Terazky, který vede svůj tým pétépáků do nejrůznějších komických situací a průšvihů. Česká filmová komedie podle románu Miloslava Švandrlíka se stala stálicí na televizních obrazovkách a diváky baví dodnes.

Úsměvné i zásadní chyby

Možná jste si toho na první pohled nevšimli, ale ve filmu se objevuje celá řada chyb. Některé jsou dosti zásadní, jiné spíše úsměvné. Začít můžeme třeba jednou z posledních scén filmu, kdy vlak přijíždí do Prahy. Lokomotiva nemá vepředu připevněnou červenou hvězdu, což je zásadní nedostatek, protože v té době musely mít všechny lokomotivy na sobě tento znak.

Bedlivý pozorovatel si všimne i zmizelých kbelíků. Ve scéně, kdy jede Kefalín do Nepomuku na schůzku s generálem, nechá kbelíky s jídlem pro prasata u brány. Když však poté generál přijíždí do zámku, u brány žadné kbelíky nejsou, asi zmizely.

Při příjezdu vojáků do Prahy v závěru filmu je zase možné vidět na nástupišti nápis Praha Masarykovo nádraží, jenže tento název nádraží neslo do konce roku 1952, od 1. 1. 1953 se jmenovalo nádraží Praha střed.

Poslední chybou, kterou zmíníme, je ve scéně na konci filmu, kdy na nádraží přijíždí vlak. V záběru je možné si všimnout na vedlejším nástupišti několika moderních vagónů, které zapomněli nechat filmaři odklidit.

Inspirace skutečnou postavou

Kapitán Ořech v podání skvělého herce Bronislava Poloczka měl předobraz ve skutečném politrukovi stejného jména. Ten se na Miloslava Švandrlíka kvůli filmu nezlobil, dokonce ho zval na návštěvu své hospody U Ořecha, kterou si už jako civilista po revoluci otevřel.

Rozhněvaný hrabě

Hrabě Zdeněk Sternberg, kterého hraje ve filmu Černí baroni Václav Vydra nejml., řekl, že film se vůbec nezakládá na pravdě a vše v něm je vymyšlené. Sám sebe prý v roli vůbec nepoznával a také všechny ty srandičky a legrácky popsané ve snímku nebyly pravda. Lampasáci prý byli vylíčení jako úplní blbci.

Nesnesitelný Landovský

Role majora Terazky byla velkým návratem pro herce Pavla Landovského, který žil několik let předtím v emigraci. Černí baroni byli jeho prvním porevolučním filmem. Na place byl však k nesnesení. Herci na něj rozhodně nevzpomínali v dobrém. Prý jim bezdůvodně nadával, byl náladový, sprostý a repliky si často uzpůsoboval dle sebe, textu se nedržel a v pauzách se opíjel. Všichni si jeho chování nechali líbit, protože se ho prý báli.

Nevoják hrál poručíka

To, že je Miroslav Donutil mistrem improvizace a převzatých historek, se už dávno ví. Věděli jste ale, že na vojně nikdy nebyl, a tak svou postavu založil na vyprávění kamarádů z jejich vojenských služeb? Šišlání pak převzal od jednoho našeho tehdejšího významného diplomata, který měl také tuto vadu řeči. Nutno podotknout, že postavu poručíka Troníka zahrál i bez zkušeností dokonale.

KAM DÁL: Záhadná sebevražda Marilyn Monroe: Po potratech trpěla depresemi, polykala hrsti prášků