Jaké jsou nejlepší filmy o teroristických útocích z 11. září, které otřásly celým světem?

Jedním z nejlepších snímků pojednávajících o této tragédii je i World Trade Center (2006), kde si v hlavní roli zahrál Nicolas Cage
 

Dnes si připomínáme smutné výročí 11. září. Přesně před 20 lety napadla teroristická organizace al-Káida Spojené státy americké a zavinila tak smrt tisíců lidí. O této nešťastné události bylo během posledních dvou desítek let natočeno nespočet filmů, seriálů a dokumentů, kterými se jejich tvůrci snažili celému světu přiblížit, co přesně se ten den vlastně stalo. Připravili jsme si pro vás ty nejlepší z nich. 

Jednalo se bezpochyby o jednu z nejotřesnějších událostí tohoto století. Byl to den, ve kterém lidstvo ukázalo svou nejhorší a nejlepší stránku. To všechno a mnohem více máte možnost vidět v následujících snímcích.

11’09”01 (2002)

Tento unikátní film byl jedním z prvních, které byly o této tragédii natočeny. Měl premiéru symbolicky na den přesně rok po útoku. Jedinečný je jak sou formou, tak i zpracováním. Spolupracovalo na něm 11 režisérů z různých koutů světa. Tento film je totiž jakousi složeninou kratičkých filmů každého z nich.

Každý režisér natočil příběh z jiného úhlu pohledu a na jeho odvyprávění dostal právě 11 minut a 9 vteřin.

11. září (2006)

Tento snímek vypráví události 11. září z pohledu lidí, kteří byli v té době jejich součástí. Film je zpracován z pohledu lidí, kteří byli přímo ve Světovém obchodním centru nebo tam ztratili své blízké. Nechybí v něm ani jejich emotivní výpovědi.

World Trade Center (2006)

Símek World Trade Center v hlavní roli s Nicolasem Cagem vypráví skutečný příběh dvou policistů, kteří na rozdíl od mnoha jejich kolegů útok přežili. Několik hodin ale zůstali zavaleni pod sutinami a dodávali si odvahu vydržet několik hodin strachu, než se k nim dostanou záchranáři.

Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko (2011)

Dojemný příběh malého chlapce, který najde záhadný klíč patřící jeho otci, jenž byl jednou z obětí teroristického útoku. Poté se vydává zjistit, od čeho klíč je a jaká tajemství skrývá. Možná se nakonec díky tomu bude konečně moci vyrovnat se s obrovskou ztrátou, která ho potkala...

Chlapi (2002)

Snímek Chlapi zobrazuje šéfa hasičů, který kvůli útoku 11. září přišel o osm mužů ze svého týmu a snaží se dát dohromady smuteční řeč, kterou chce pronést na jejich pohřbu, ale není schopen ji napsat tak, aby dostatečně vyjadřovala jeho bolest a statečnost jeho týmu.

Poprosí tedy o pomoc novinářku, se kterou se poté snaží dát dohromady střípky z neobyčejných životů každého ze svých mužů.

Jde o snímek, který se snaží ukázat především to, že obrovská čísla počtu obětí představují skutečné lidi, které někdo znal, miloval a nyní je oplakává.

KAM DÁL: Jedině Tereza: Má vůbec smysl vidět novou romantickou komedii?