Tomáš Plekanec: Letos jsem byl spíš ponořený do knížek kanadského rodinného práva

V Montrealu se stal Tomáš legendou
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude po návratu z NHL působit v tomto ročníku v prvoligovém Kladně a na střídavé starty bude nastupovat v extralize za Kometu Brno. Té ale šestatřicetiletý centr v závěru sezony podle hrajícího majitele Kladna Jaromíra Jágra od 15. února pomůže jen v případě, že Rytířům sezona skončí už v prvoligovém play off a nedostanou se do baráže o nejvyšší soutěž.

Za Kladno by chtěl Plekanec nastoupit už v sobotním domácím duelu proti Litoměřicím, pokud bude po zranění zad stoprocentně připravený. Vicemistr světa z roku 2006 předčasně skončil angažmá v Montrealu 9. listopadu a posledních pět týdnů se dával dohromady po zranění.

Po konci v Montrealu zvažoval nejlepší variantu pro své další působení. "Pár dní jsem přemýšlel a od té chvíle pro mě byla priorita Kladno. Byl jsem rozhodnutý, že tuhle sezonu odehraju tady," řekl Plekanec na tiskové konferenci.

Rozhodoval i jeho syn

Kometu jako své extraligové působiště zvolil po rozhodování ještě mezi Plzní, Spartou a Mladou Boleslaví. "Přál jsem si hrát co nejvíc zápasů. Dohodli jsme se s Jardou Jágrem a Liborem Zábranským," uvedl Plekanec, který jednal i se zástupci dalších tří klubů.

"Bylo to o tom, v kterém z těch čtyř to vyjde, a nakonec to vyšlo s Kometou. Byly tam ještě Třinec a Vítkovice a ty v té situaci, kterou mám, jsem musel hned v prvních dnech zrušit," uvedl Plekanec.

Rozhodoval se také podle toho, aby byl poblíž svým synům, šestiletému Matyášovi a tříletému Adamovi, až přiletí do Česka. Plekanec se rozvádí se zpěvačkou a herečkou Lucií Plekancovou Vondráčkovou a synové s ní zůstávají v Kanadě. Vzešlo z toho Kladno a Brno.

Začátek určitě na Kladně

"Je to poslední dva roky nejlepší tým v extralize, vítězný tým. Hrát v takovém je velké ocenění. Jsem rád, že mi (majitel a trenér Komety) Libor Zábranský vyhověl, abych hrál v Kladně a pomohl mu do baráže. To byla moje podmínka. Priorita je dostat Kladno do extraligy," řekl Plekanec.

"Určitě začnu po zranění na Kladně. Nevím ještě, kdy to po tom zranění bude, ale doufám, že už v sobotu. Jak to bude potom konkrétně vypadat, ještě nevím. Sejdeme se s Jardou (Jágrem) a Liborem (Zábranským) a domluvíme se," doplnil Plekanec.

Titul? O tom nepřemýšlím

V boji o obhajobu titulu Kometě v play off Plekanec pomůže jen v případě, že Kladno nedojde do baráže. Aby naopak mohl nastoupit v baráži, musí sehrát za Kladno minimálně 15 utkání. "Uvidíme, jak se sezona bude vyvíjet. Doufám, že ta situace nenastane, ale kdybychom vypadli brzo a nehráli baráž, tak je samozřejmě Tomáš volný a může jít zpátky do Komety Brno," řekl Jágr, který zatím kvůli zranění ještě v soutěžní sezoně nenastoupil.

"Momentálně nad titulem nepřemýšlím. Je pravda, že tady jsou pravidla komplikovanější, než jsme přišli na to, že kdyby to Kladnu nevyšlo v play off, tak ta možnost samozřejmě ještě je se vrátit na play off do Komety," doplnil Plekanec.

Chce po zranění především nabrat dobré zápasové tempo. "Já za sebe bych nejraději odehrál co nejvíce zápasů. Z NHL jsem zvyklý hrát takových dvanáct třináct za měsíc. Uvidí se podle programu, aby to bylo rozumné, abych to vydržel a nehrál zápasů moc, ale dost na to, abych byl dobře připravený, protože ta pauza byla taky dlouhá," uvedl.

Motivací byl Jágr i klub

Po odchodu do zámoří v roce 2002 působil Plekanec v Česku pouze v sezoně 2012/2013 při výluce NHL. V dresu Kladna tehdy ještě v extralize nastupoval v útoku s Jágrem a Jiřím Tlustým. Ve 32 duelech si připsal 46 bodů za 21 branek a 25 asistencí. Celkem má na kontě v nejvyšší soutěži ze 130 utkání 87 bodů za 37 gólů a 50 přihrávek, všechny dosud v dresu Kladna.

S šestačtyřicetiletým Jágrem, který se po zranění chystá na návrat, by si rád opět zahrál. Ale hlavní motivací návratu bylo pomoci mateřskému klubu. "Jarda plánuje ještě hrát a vypadá to na dalších pět let, ale když to bude jen tenhle rok, tak jsem rád, že si stihneme zahrát a pomůžeme to zvednout zpátky," podotkl Plekanec.

"Ale určitě zahrát si s Jardou nebylo to nedůležitější v rozhodování. Hlavně šlo o to, že jsem tady doma, vyrostl jsem tady. Beru to jako takové přechodné období, ať už hokejové nebo osobní," podotkl Plekanec, jehož přítelkyně tenistka Lucie Šafářová bydlí v Brně.

Fanoušci jsou tu skvělí

Na působení v Kometě se také těší. "Také na jejich fanoušky, kteří jsou skvělí. Hrát v Brně s nároďákem bylo taky super. Doufám, že si to užiju a hlavně oběma týmům pomůžu," uvedl.

Chce také posbírat poznatky o extralize. "Já se přiznám, že jsem měl docela dobrý přehled za minulou a předminulou sezonu. Letos jsem byl spíš ponořený v knížkách kanadského rodinného práva. Doufám, že bude víc času se soustředit na to a poznat extraligu. Bude to dobré pro mě, že pokud to vyjde s Kladnem do baráže, tak se tam potkáme s dvěma týmy z extraligy," dodal Plekanec.

V NHL Plekanec odehrál 1 001 zápasů, drtivou většinu z nich v dresu Montrealu. Jen 17 duelů stihl v Torontu, které se na konci února stalo jeho jediným dalším působištěm v NHL, ale v červenci opět podepsal kontakt s Montrealem. V základní části nasbíral 608 bodů za 233 branek a 375 asistencí, v play off má na kontě dalších 94 duelů a 53 bodů za 18 gólů a 35 asistencí.

V Brně posilu vítají

Zábranský posilu vítá, i když je nejisté, že ji bude mít dispozici na konci sezony. "Máme respekt k rozhodnutí, které Tomáš udělal. A to, že pomůže mateřskému Kladnu. Naprosto to lidsky i hokejově chápu. Sám jsem měl vždycky sen, že se do Komety vrátím jako hráč a pomůžu jí k postupu do nejvyšší soutěže," uvedl Zábranský na klubovém webu.

"Samozřejmě jsem hrdý na to, že hráč s tak obrovskou kvalitou a zkušenostmi chce a bude oblékat dresy s logem Komety a bavit fanoušky našeho klubu. V případě, že za nás nastoupí, bude Tomáš patřit ke klíčovým hráčům, jako jsou Martin Erat, Leoš Čermák, Peter Mueller, Martin Zaťovič a další," připojil Zábranský a dodal, že termín Plekancova prvního startu za Kometu bude předmětem dalšího jednání.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru