Pohnutý život prvorepublikové divy Zity Kabátové: S herečkou a milenkou Oldřicha Nového se osud nemazlil

Herečka Zita Kabátová měla slabost pro muže
Zobrazit fotogalerii (1)
 

Herečka Zita Kabátová byla nejdéle žijící herečkou prvorepublikového filmu a zemřela měsíc po svých 99. narozeninách. Hvězdná herečka 30. a 40. let prožila obě světové války, byla dvakrát vdaná a měla jednoho syna. Jejími milenci byli herci jako Oldřich Nový nebo Vlasta Burian. Půvabná Zita Kabátová byla obdařená velkým hereckým talentem i nezaměnitelným šarmem, který uchvacoval muže. Její životní osud ale nebyl lehký. 

Zita Kabátová se narodila 27. dubna 1913 na Malé Straně do velmi dobře situované rodiny. Otec Benno Kabát byl architekt a památkář a matka působila jako ochotnice v Malostranské besedě. Budoucí herečka studovala gymnázium, při kterém hrála amatérské divadlo. Následně začala chodit do kláštěrní školy a toužila hrát v Divadle Vlasty Buriana a v Osvobozeném divadle, ale chyběly jí bohužel zkušenosti. 

V roce 1935 nastal průlom a Zita Kabátová se dala na dráhu profesionální herečky. Její úplně první role byla ve filmu Světlo jeho očí. Ve filmu byla velmi úspěšná a její kariéra herečky šla hvězdně nahoru. Mladinká herečka patřila ve 30. a 40. letech mezi nejlepší české herečky. 

Následně působila v Divadle Oldřicha Nového, který si ji vzal pod křídla a udělal z ní hvězdu první velikosti. V roce 1942 podala Zita ve filmu Muži nestárnou fascinující výkon. 

Těžké časy Zitu Kabátovou nepoložily

V roce 1945 nastaly pro herečku těžké časy. Poprvé se provdala v roce 1946 za Jerryho Krále, ředitele firmy Zeiss Ikon v Bombaji, ale vízum bohužel nedostala. Musela zůstat a o pouhé dva roky později umírá její manžel a ona se musí živit jako šička a retušérka. 

Vyšetřovací komise totiž Kabátové zakázala točit kvůli dvěma filmům v němčině natočených během okupace. Po válce se na herečku začalo všechno sypat. Vila v Dobříni, kterou postavil její tatínek, byla Zitě Kabátové znárodněna, k herectví se dostala až v 50. letech. Vystupovala však pod jménem Zitra Králová po svém prvním manželovi. 

V roce 1956 se koná druhá svatba a herečka si bere veslaře Jiřího Zavřela. O rok později se jim narodil syn, ale rodina se rozdělila. Manžel Jiří emigroval do Spojených států v roce 1965 a syn v 90. letech. Její velký herecký návrat se konal v roce 1969, kdy si zahrála vedlejší roli ve filmu Hvězda. 

Měla spoustu milenců a hrát nepřestála ani ve vysokém věku 

Zita měla spoustu milenců, mezi které patřil věhlasný herec a milovník ženské krásky Oldřich Nový nebo Vlasta Burian. Těsně před svojí smrtí se herečka o obou hercích rozpovídala v dokumentu ČT Neobyčejné životy.

„Buriana i Nového si manželky velmi hlídaly. Ale jakmile jsme odjeli s divadlem někam na zájezd a ony zůstaly v Praze, tak je neuhlídaly, neměly šanci," řekla tehdy herečka. Vlasta Burian se nechal jednou slyšet, že by Zita stála za hřích, což se rozhodně nezamlouvalo jeho manželce, která moc dobře věděla, že se mu mladá herečka líbí. Mezi její další muže patřil například Jára Pospíšil, Franta Juhan, Franta Paul nebo František Kožík.

Zita nepřestála hrát ani v pokročilém věku. Po roce 1989 hrála ve filmech jako Zapomenuté světlo, Babí léto nebo Želary. V roce 2005 po těžkém úraze odešla do léčebny pro dlouhodobě nemocné v Motole, ale na život nerezignovala. 

S radostí příjmala návštěvy, pracovala na svých knihách a vždy z ní vyzařoval velký optimismus. Navždy odešla ve spánku 27. května 2012.


Životní styl

Zdraví

Hobby

Osobnosti