Whoopi Goldberg neudělá bez pomoci ani krok. Nemoc, kterou může mít každý z nás, ji dostala na kolena

Hvězda filmového plátna Whoopi Goldberg měla na začátku roku 2020 jen 70% šanci na přežití
 

Herečka si musela dát pauzu od natáčení. Nikdo v tu chvíli netušil, co se děje. Když se 65letá Whoopi Goldberg vrátila do talk show The View, tak prozradila, že byla hospitalizována s vážnou nemocí. Její zdravotní problémy nakonec vyústily v to, že bez pomoci neudělá ani krok.

Whoopi Goldberg přiznala, že byla na začátku roku 2020 hospitalizována s 30% pravděpodobností, že už se z nemocnice nevrátí. V polovině minulého roku se do nemocnice vrátila s ischiasem.

Ischias

Tato hvězda, jejíž pravé jméno je Caryn Elaine Johnson, se k nemoci v televizní show The View vyjádřila následovně: „Jde vlastně o vyhřezlou ploténku v zádech, která vám pak nějakým způsobem ovlivňuje sedací nerv, a ten vystřeluje bolest do nohy až po chodidlo. Zkoušela jsem hýbat nohou a prostě to nešlo, bylo to strašné, jsem moc ráda, že jsem tu zpátky.“

K těmto problémům dochází při skřípnutí sedacího nervu, je totiž zodpovědný za motoriku spodní poloviny těla. Skřípnutí tohoto nervu způsobuje mimo problémy s chůzí i nesnesitelnou bolest a znecitlivění končetin.

U problémů tohoto typu je při správné léčbě možné pozorovat zlepšení už za několik týdnů. Whoopi Goldberg ale prozradila, že i přesto, že se její zdravotní stav zlepšil, její problémy s chůzí přetrvávají.

„Už při prvním kroku s chodítkem jsem si uvědomila, že je to teď můj nejlepší přítel. Tak jsem se z ničeho nic změnila v typickou stařenku, je to zvláštní pocit,“ svěřila se Whoopi.

Co tento stav způsobuje?

Ischias se většinou vyvine v důsledku nějakého typu fyzického úrazu, roli ale u vzniku tohoto nepříjemného zdravotního stavu může hrát i emocionální rozpoložení.

Podle americké ortopedické kliniky AICA Orthopedics „velké množství stresu může způsobit, že se k sedacímu nervu nedostává dostatečné množství kyslíku. To poté může vést k typickým symptomům ischiasu, jako je např. bolest nohou, nebo naopak jejich znecitlivění.“

Zápal plic a sepse

Whoopi byla hospitalizovaná již v roce 2019, tentokrát byl její stav ale mnohem vážnější. Přiznala se k tomu, že byla „velmi, velmi blízko smrti. Začalo to hospitalizací kvůli zápalu plic a sepsi v lednu roku 2020.

„Bylo to velmi nejisté, soudě podle jejích příznaků měla 30% pravděpodobnost, že zemře,“ prozradil pulmonolog Martin Greenberg při rozhovoru pro The View.

Zdroj: Express

KAM DÁL: Pochmurný rok 2021: Opustili nás velikáni, bez kterých už český showbyznys zkrátka nebude jako dřív.