Jde o vtip? Komunista Zdeněk Ondráček a jeho medaile za mlácení obuškem

Ocenění komunistického poslance Zdeňka Ondráčka zní jako nepovedený aprílový žert. Muž, který obuškem potlačoval studentské demonstrace během tzv. Palachova týdne v roce 1989, se dnes může pyšnit medailí “Za vlast a svobodu”. Opravdu žijeme v zemi, kde si vážíme lidí, co silou zadusili svobodu projevu?

22.10.2018 - 07:00  
Zdeněk Ondráček získal medaili "Za vlast a svobodu"
Zobrazit fotogalerii (4)

Český svaz bojovníků za svobodu definitivně pohřbil smysl svojí existence. Organizace, která vznikla v roce 1990 přejmenováním Českého svazu protifašistických bojovníků, primárně sdružovala účastníky národního odboje ve druhé světové válce a jejich pozůstalé či sympatizanty.

Dnes je předsedou Jaroslav Vodička, bývalý člen pohraniční stráže a spolupracovník StB. Není tak překvapením, že se pod jeho vedením může uskutečnit do očí bijící omyl, jako je ocenění Zdeňka Ondráčka medailí “Za vlast a svobodu”. Čin, který zásadně pošlapává odkaz opravdových hrdinů, je zvráceným odrazem dnešní lhostejné společnosti. Jak je možné, že se to v zemi se 40letou zkušeností s totalitním režimem může stát?

Hvězda Ondráček

V pomalu umírající KSČM v posledních letech září kontroverzní osobnost poslance Zdeňka Ondráčka, který své sympatie k minulému režimu nezastírá, ba naopak.  Zločiny komunismu zlehčuje a nezdráhá se minulost v totalitě popsat jako období, kdy jsme žili v jednotě a tehdejší fungující mechanizmy se dnes musí složitě napravovat.

Jedna z hlavních kontroverzí, která poslance KSČM (členem od roku 2014) nechvalně “proslavila”, pochází z roku 1989. Sám stál jako příslušník Pohotovostního pluku SNB proti demonstrujícím studentům během tzv. Palachova týdne a v rozhovoru pro časopis Mladý svět z prosince 1989 přiznává, že mlátil lidi obuškem, včetně jedné mladé dívky. Za zmínku také stojí jeho zahraniční aktivity ve východní Evropě. Před dvěma lety se s dalším poslancem KSČM vydal na území ovládané proruskými separatisty. Sám s nimi otevřeně sympatizuje a kritizuje Ukrajinu, kam má oficiálně zakázaný vstup.

Na jednoho až příliš

Zdeněk Ondráček vzbuzuje pozornost i díky zavádějícím informacím, které sdílí na svém facebookovém profilu. Pravidelně zde hrozí válkou, kterou vyvolá USA, a naše členství v NATO považuje za obrovský omyl. Rusku zavázaný Ondráček dokonce dokázal zaplnit Václavské náměstí, když se lidé hromadně vyjádřili v ulicích proti jeho zvolení předsedou Komise pro kontrolu činnosti GIBS. Pod tlakem okolností sám z této funkce odstoupil. Nedávno se poslanec Ondráček veřejnosti připomněl poplašnou zprávou o úmyslném otrávení 60 lidí zkaženým kebabem v Hradci Králové. Reálně však nepochopil nadsázku z vysílání rádia Impuls.

Zdeněk Ondráček ve svém ideologickém smýšlení jen navazuje na svého otce, který byl v minulosti členem ústředního výboru KSČ. Ten v dokumentu České televize otevřeně hovořil o svých názorech. Prahu podle jeho ženy měli během listopadové revoluce oplotit a nechat vychcípat, okupace v roce 1968 byla záchrana socialismu a Milada Horáková se přece ke své vlastizrádné činnosti přiznala.

Zbytečná organizace, bohužel

Český svaz bojovníků za svobodu je dlouhodobě kritizován jako organizace, ve které někteří členové navazují na komunistickou ideologii a politický extremismus. Hlas, který organizace ve veřejném prostoru získává, je zcela skandální a výroky některých jejich členů hraničí s xenofobií a rasismem. Osoby jako Jaroslav Vodička by neměly udělovat žádná vyznamenání a už vůbec by se neměly vyjadřovat při příležitostech terezínské tryzny a jiných pietních událostí.

Oceněním “komunistické mlátičky” Zdeňka Ondráčka se tento svaz stal s plnou platností zcela zbytečnou organizací.Svoboda totiž v jejich rukou pláče a krvácí, ale s tím bychom se neměli smířit. O to víc, když je potřeba vyzdvihnout opravdové hrdiny, kteří si organizaci vedenou diletanty a bývalými členy StB rozhodně nezaslouží. 

Babiš není Nicholas Winton aneb jak bezcitná umí být česká politika. Více čtěte zde.

Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Petr Hejda (neověřeno)

Něco je špatně, ale vážně.

jaroslav (neověřeno)

Fuj. Český svaz bojovníků za svobodu definitivně pohřbil smysl svojí existence ? Je mi z toho zle. Od roku 1989 na něj disidenti jen sočili. Prý šíří šovinismus vůči Němcům a znemožňuje česko-německé usmíření. Jsou v něm lidé, kteří byli v koncentrácích. To ale někteří pisálci nemůžou potřebovat. Je vidět, kolik disidentů a tzv. politických vězňů pochází z kolaborantských rodin.

Zdenek Kuhn (neověřeno)

bohužel, bolševický xindl se vtlačil do všemožných organizací a postů, může za to vděčit svobodě, jinak by správně měli rýpat čumákama v uranových dolech a lézt kanálama, jenže s jejich hroší kůží holt jsou tam kde jsou. Snad ne nadlouho, zásoby rudých mozků se zaplaťpánbůh ztenčují.

Rostislav (neověřeno)

Český svaz bojovníků za svobodu je defacto fackou všem těm skutečným hrdinům, kterých si ani nevážíme, protože tihle pohrobci komunistů vedou agenturu, která má paradoxně ve svém názvu bojovníky za svobodu.Když budu hodně nad věcí a s humorem, pak bych navrhoval A.Hitlera na Nobelovou cenu míru in memoriam. Ten nesmysl je zcela adekvátní tomuto vyznamenání.

,,Káčko" (neověřeno)

Kolik bývalých komunsitických práskáčů, estébáků, komunistických vlezdoprdelistů....všichni jež zahodili po roce 1989 své rudé knížky a nazvali se disidenty, je dnes v pravicových stranách nebo v europoarlamentu. Ale to nikoho nehákuje...

P.Toman (neověřeno)

To už není Český svaz bojovníků za svobodu,to je Český svaz komoušů.Když můžou mít mezi sebou takové hajzli,tak copak asi mohou být?

adur (neověřeno)

Vidím toho vyznamenávajícího jak bojuje za svobodu jako skvělý pohraničník chránící dráty naší republiky a je připraven ji ochránit do důsledku (rozkaz byl jednoznačný: "Nikdo nesmí projet!")A tak to vyznamenání má velkou váhu.Skvělá dvojka Buřtík vyznamenává Mlátičku.Co takhle natočit film jak oba bojují za svobodu = kasovní trhák (smutná tragikomedie dnešní doby).

Karel Jašek (neověřeno)

Nejvíce postižených bojovníku proti fašismu bylo z řad komunistu.Na této skutečnosti nic nezmění ani neználek,který fašismus nezažil!

Beda Venerabilis (neověřeno)

Bojovníci za svobodu sídlí v domě U Myšáka ve Vodičkově a zjevně se stali kořistí tamní komunity kmotrů. Pan Vodička má pro ně tu výhodu, že bývá Zemanovým soudruhem při piti. Užitečná figurka.

Jaros (neověřeno)

Myslim si,ze Zdenek Ondracek je predevsim cech a vlastenec.a to muze z nasich politiku o sobe rict malo kdo.

bohuslav (neověřeno)

Co je na tom divného. Tady teď odměňujeme okupační české vojáky v Afganistanu, kterí tam nejen mlátí, ale i střílí lidi...

Olda (neověřeno)

Všichni debilové, kteří zde nazývají Ondráčka vlastencem, by si měli dát přes držku a neplácat už nikdy takového hovadiny. Mlátit do demonstrantů a ještě být zasraný komunista, to je teda velké vlastenectví.

exitus (neověřeno)

Vas měli bacit obuskem za ty blaboly a některé štvace zde takx.podivejte se kolem sebe.temě prošpikovaná kamerami fízly špicly odposlechy telef.špehovani internetu.zakazy vyhrozovani ba dennim poradku.Ve městech vladne Městapo odnož gestapa.špiclování špehování.jste slepí?

indy (neověřeno)

Exitusi, ty joudo, ať ti nepraskne cévka. Nauč se napřed psát bez chyb a pak blábol v diskusích, to je cháska tohle...btw (to je zkratka pro mimochodem, kdybys nevěděl), pošli mi nějaký odkaz na to Městapo, kdepak že to existuje a co je to za orgán...dík, rád se poučím.

Jan (neověřeno)

Článek jsem nečetl jen velmi zběžně, a tak řeknu asi toto: 1. Ondráček byl pěšák, který v roce 1989 poslouchal rozkazy. Byla to jehho práce, jeho povinnost.A ještě k tomu byl tehdy mladé ucho. 2. Zásah proti demonstrantům byl jenom součástí "sametového" divadla. Zásah proti demonstrantům měl mít pouze psychologický vliv, stejně tak jako smrt-nesmrt studenta. Tak to bylo dohodnuto dávno před listopadem. V podstatě byl Ondráček pouhá oběť, stejně jako další četníci - oběť "sametového" podvodu. 3. Po roce 1990 byl komunista, a to i přes to, že se společnost a režim změnily a být komunistou bylo těžké, neb se k nim poblblá společnost obracela zády. Připomínám, že po roce 1990 přišlo o práci milion lidí pouze z důvodu politické příslušnosti a názoru. A byli mezi nimi skutečné kapacity - znal jsem pár takových, a tito skončili pod mostem, protože se nechtěli přizpůsobit stylu Pravdy a lásky. A i dnes jsou komunisté napříč politickým spektrem nenáviděnou stranou. 4. Říká pravdu o NATO, o Rusku - a to i když tím proti sobě poštvává kavárnu a pravdoláskaře. Nic z toho nemá, jen problémy. Proč to asi dělá? A jaká to hysterie se strhla, když byl demokraticky zvolen do čela GIBS? Kdejakého zloděje a vlastizrádce by naše smetánka vítala, ale že se tam náhodou dostal komunista? To v demokracii nikdy! 5. Článek je jenom účelové vymývání mozků alá Goebbels. Nic nového pod sluncem, nic originálního, pouze a jen hysterie. A co autoři říkáte na vyznamenání medailí bratří Mašínů naším ex-zlodějem Topolem? To je v pořádku? Vrazi si zasluží medaili? A slušný člověk ne? A vy tu něco hovoříte o zvrácenosti?

Zemanovasmrt (neověřeno)

Jane, seš blb, vůl a měl bys shnít v kriminále za tyhle bláboly...

Bubla (neověřeno)

Není nejvyšší čas jít opět zacinkat klíčema

Pípa (neověřeno)

Dávno, dávno již tomu, když se v západní Evropě rodily první specializované policejní sbory zaměřené na vyšetřování kriminálních činů a zaváděly oficiálně uznávané metody kriminalistické práce. Jedna z metod určovala zločince podle obličejové typologie. Myslím, že se stačí na ty chlapíky statečné pozorně podívat a z jejich výrazů a proporcí snadno odhadnete co mají v psychologickém profilu nebo chcete-li, čeho jsou schopní. Nic pěkného to určitě není a to je ani nemusíte znát....

laislav (neověřeno)

Zato lze podpořit fašistického Štětinu v boji proti fašismu.Tak jak se staví za fašistický režim na Ukrajině a reprezentuje Česko v EU má pravičácká strana daleko od slušnosti od Ondráčka.

fero hrabal

Nebyla to náhodou od Českého svazu Fašistických bojovníků?

Standa (neověřeno)

Chtěl bych jen podotknout,že jmenovaný byl v té době v ozbrojených slozkach a jistě se dá vytušit jaké postihy by mu hrozily.navic takto činil pod jednotným velením(což si možná autor článku neuvědomuje). ja mu v tomto případě dávám zelenou.standa

M. Klas (neověřeno)

Karel Jašek - opravdu se tu zmiňujete o Itálii? Nebo si jen pletete fašismus a nacismus? Podle mého názoru a zkušeností (již mi letos bylo 86 roků) nejvíce postihovali všechny bojovníky za svobodu bolševici v celém světě.

kontr (neověřeno)

Jane, jste pitomec. Mícháte páte přes deváté. Bolševici už naprosto otevřeně přešli do ofenzivy a demonstrují, že si mohou dovolit jakoukoli provokaci, s ohledem na krytí komunisty na nejvyšších pozicích. Ondráček není žádná oběť minulého režimu, jako syn jednoho z nejvyšších komoušských exponentů se dobrovolně přihlásil do Pohotovostního pluku (tam se rozhodně nerukovalo!). Nemluvě o tom, že do pohotováku se přijímali již členové KSČ (byla to nutná součást budoucího služebního poměru u SNB, když chtěl dělat důstojnickou kariéru v tehdejší policii a KSČ). Přeměna Svazu bojovníků za svobodu (resp. její nepřátelské převzetí komunistickými pohrobky není žádná novinka, ale završení více než desetiletého procesu. A že někdo srovná vyznamenání Ondráčka s oceněním Mašínů, kteří téměř jako jediní odpověděli se zbraní v ruce na komunistické vyhlášení války svým oponentům, je vrchol pitomosti a přiznání vlastní omezenosti. Osobu Topolánka bych vůbec nezmiňoval, protože ho veřejnost z návratu do politiky vyautovala, stejně jako stejně nevěrohodného Paroubka...

Jan Větrovec (neověřeno)

Když autor článku přesně ví koho pan Ondráček zbil, ať to okamžitě předá soudu. Je zajímavé, že se autor článku nezmiňuje o dalších 11 mil občanů, kteří do roku 1989 sympatizovali s KSČ. Kteří se tam vehementně hlásili, ale i o nás nestranících, kteří jsme stavěli továrny, elektrárny, dětská hřiště atd. AŤ jmenuje autor článku někoho kdo v dnešní době toto dělá a bezplatně. A ke Krymu, ať si autor článku nastuduje dějiny a pak dělá soudy. To je jako se Zakartpatskou rusí a jak se dělilo rakouskouhersko.