Rakušan: Sněmovna by měla odvolat soudruha Filipa z vedení, nejraději by nás zaprodal Moskvě

Sněmovna se od rudých postojů musí podle Rakušana okamžitě distancovat
 

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan vyzývá předsedy všech parlamentních stran, včetně hnutí ANO, ČSSD a SPD, aby se připojili k návrhu odvolat předsedu KSČM Vojtěcha Filipa z funkce místopředsedy Poslanecké sněmovny. Zároveň navrhuje usnesení, kterým by se Sněmovna distancovala od jeho výroků.

Vojtěch Filip v rozhovoru pro ruský armádní web vychválil Ruskou federaci, mluvil o negativním vlivu Evropské unie a USA a některé pražské politiky označil za „fašizující“. „České komunisty čeká další sněm a Vojtěch Filip se cítí ohrožený. Proto chce ukázat všem soudruhům, že jeho láska k Moskvě přetrvává. On je ale stále bohužel místopředsedou sněmovny, jedním z nejvyšších ústavních činitelů, který má v zahraničí reprezentovat zájmy občanů této země,“ upozorňuje předseda hnutí STAN.

Toto nelze tolerovat

Rakušan se proto obrátil na předsedy ostatních parlamentních stran, po kterých žádá, aby si uvědomili závažnost celé situace a podpořili návrh na odvolání Vojtěcha Filipa z vedení Poslanecké sněmovny.

„Svým vyjádřením překročil únosnou mez. Zpochybňování zásluh českých legionářů o samostatný stát, oslava totalitního komunistického režimu a tvrzení o tom, že česká společnost je prolezlá fašizmem, zkrátka nelze tolerovat. Slova z úst místopředsedy sněmovny v zahraničí rezonují a mohou výrazně ovlivnit zahraniční politiku. Ta musí být jednotná a nemůže ji paralelně utvářet soudruh, který by nás nejradši zaprodal Moskvě, stejně jako svoji důstojnost. Sněmovna se od těchto rudých postojů musí okamžitě distancovat,“ dodává Rakušan.

Bývalý starosta Kolína zároveň navrhne usnesení, ve kterém se Poslanecká sněmovna distancuje od nedůstojných vyjádření a postojů svého místopředsedy Vojtěcha Filipa. Podporu takového usnesení potvrdil v nedělních Otázkách Václava Moravce předseda vládní ČSSD Jan Hamáček.

Návrh usnesení

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

  • se distancuje od slov místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa, která pronesl pro ruský armádní web Krasnaja zvezda na téma československých legionářů a fašizace české politiky.
  • deklaruje, že slova místopředsedy Vojtěcha Filipa v žádném případě nereprezentují stanovisko Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.
  • vyzývá místopředsedu Vojtěcha Filipa, aby jako ústavní činitel při veřejných prohlášeních reprezentoval Českou republiku a její oficiální směr zahraniční politiky.
  • si váží boje československých legionářů během první světové války, kteří se svou odvahou a odhodláním zásadně přičinili o vznik samostatného, svobodného a demokratického Československa.

KAM DÁL: Dotace pro Babiše i Tomana, Prymulovy tajné podmínky a Hamáčkův záhadný zachránce národa.

Klíčová slova: