Michaela (43): Byla jsem manažerka. Přišlo selhání ledvin, kóma i rakovina, říká a popisuje věci, které by nikomu nepřála

Smíření s nemocí jí do života dodalo klid a spokojenost
 

Michaele Linkové (43 let) z Prahy lékaři diagnózu systémové sklerodermie sdělili před šesti lety. Pociťovala závratě a tuhly jí klouby, až postupně téměř přestala chodit. Nemoc napadla také další orgány jako kůži a plíce.

Postižení plic naštěstí lékař odhalil hned v začátcích nemoci. „Trpěla jsem totiž dávivým kašlem a silnou bolestí na hrudníku,“ vypráví Michaela. Po absolvování různých vyšetření se rozhodla radikálně změnit svůj život: vzdala se kariéry i studia na vysoké škole, ukončila dlouholetý vztah a odstěhovala se z centra Prahy do klidnější lokality. Její zdravotní stav se ale přesto stále zhoršoval.

Dva roky na dialýzách

„Po necelém roce od vyslechnutí diagnózy jsem skončila v kómatu se selháním ledvin, otokem mozku a zápalem plic. Lékaři mi dávali pouze 30% šanci na přežití,“ vzpomíná Michaela, která si v tu chvíli sáhla na životní dno. V nemocnici a rehabilitačním ústavu následně strávila tři měsíce a další dva roky byla závislá na pravidelných dialýzách.

S nemocí se bývalá manažerka pracující 12 hodin denně vyrovnávala těžko. „Musela jsem si projít několika fázemi, přijmout nemoc a všechna s ní související omezení, naučit se říkat si o pomoc druhých, nemít vše pod kontrolou a zbavit se strachu z budoucnosti,“ říká Michaela.

Onkologická léčba dostala přednost

Právě smíření s nemocí jí do života dodalo klid a spokojenost. Velkou pomocí pro ni byla také biologická léčba, kterou však nyní musela přerušit, jelikož u ní lékaři kromě sklerodermie odhalili také rakovinu. „Onkologická léčba dostala přednost. Trpím velkou únavou, bolestmi rukou a kloubů, navíc mám časté migrény a zažívací potíže, ale vše se dá zvládnout,“ popisuje s úsměvem svůj současný stav Michaela.

Motivaci bojovat s oběma nemocemi najednou nachází v péči o své dva psy a také v práci. Velikou oporou je jí také její přítel a nejbližší. Jelikož sama před šesti lety neměla o sklerodermii téměř žádné informace, rozhodla se založit pacientskou skupinu Skleroderma a pomáhat tak lidem s podobným životním osudem. Skupina funguje při organizaci Revma Liga, která sdružuje pacienty s různými revmatoidními onemocněními a letos slaví své 30leté jubileum.

KAM DÁL: Na dovolené s manželem se zamilovala do mladšího muže. Kéž bych mohla vrátit čas, hodně mi ublížil, říká dnes.


Životní styl

Hobby