Modelky černé pleti dobývají mola přehlídek. Gloria Maria a Shirle to dokázaly i v rasistické Brazílii

V Brazílii je rasismus stále velmi rozšířený
 

Gloria Maria a Shirley odmalička snily o tom, že budou předvádět modely slavných návrhářů, ale pro mladé černé ženy byla přehlídková mola v rasismem prosáklé Brazílii dlouho nepřístupná. Jejich sen se nicméně uskutečnil letos v listopadu, na poslední přehlídce Týdnu módy v Sao Paulu, která je hlavní módní událostí v zemi.

Byla to tentokrát docela jiná přehlídka: nejenže byla kvůli pandemii covidu-19 pouze virtuální a bylo nutné ji sledovat na internetu, ale podle nového nařízení musela být nejméně polovina modelek tmavé pleti. Šlo o bezprecedentní změnu, která byla možná díky činnosti sdružení usilujících o rasovou rovnost. Oběma mladým ženám to umožnilo uskutečnit jejich sen.

Utloukli ho bezpečnostní agenti

Dříve módní domy nechávaly vystoupit na molo jen jednu nebo dvě černé modelky, uprostřed blondýnek s modrýma očima, jako je slavná top modelka Gisele Bundchenová. A to v zemi, kde více než polovinu populace tvoří černoši nebo míšenci.

V Brazílii, která jako poslední země Ameriky zrušila otroctví až v roce 1888, oživly debaty o rasismu po smrti čtyřicetiletého černocha Joaa Alberta Silveiry Freitase, kterého v listopadu utloukli k smrti bezpečnostní agenti v supermarketu v Porto Alegre.

Fotografie útoku pak obíhaly po sociálních sítích. Podle Shirley Pittové se však rasismus projevuje v každodenním životě i tím, že v médiích není zastoupena populace černé pleti. "Dlouho mi trvalo, než jsem nabyla přesvědčení, že jsem hezká. V televizi jsem nikdy neviděla lidi, jako jsem já," říká jednadvacetiletá Brazilka, která už pózovala pro renomované časopisy jako je Vogue, Elle nebo Marie Claire.

Pracovaly každý den od rána do večera

Její příběh moderní Popelky upoutal pozornost médií: než byla v roce 2018 objevena, prodávala mladá žena s krátkými vlasy ražniči u zoologické zahrady ve svém rodišti, městě Salvador de Bahia, společně s matkou. "Pracovaly jsme každý den, dokonce i v neděli, od rána do večera," říká mezi dvěma přehlídkami.

Když byla malá, styděla se za své kudrnaté vlasy. "Nosila jsem šátek, abych je zakryla," vzpomíná. "Je důležité, aby černé děti pochopily, že to není problém, že naše vlasy jsou krásné," zdůrazňuje. Sedmnáctileté Glorii Marii Siqueirové sice lidé říkali, že by mohla být modelkou, ale ona sama ve svou budoucnost v módě příliš nevěřila.

"Myslela jsem, že toho nikdy nedosáhnu. Nevěřila jsem si, nepřipadala jsem si dost pěkná," říká dívka s afro účesem, která nyní poskytuje interview v sídle mezinárodní agentury Ford v Sao Paulu.

Není to jen o Naomi

"Dnes vím, že mohu dosáhnout toho, co jiné modelky," dodává mladá Brazilka, která od dětství obdivovala černé top modelky, jako je Američanka Naomi Campbellová nebo Australanka súdánského původu Adut Akechová. Dnes sní o tom, že bude pózovat pro Peruánce Maria Testina, jednoho z nejznámějších módních fotografů.

"Lidé se často považují za méněcenné, protože jsou jiní, a chtějí se podobat tradičním kánonům krásy. Nevědí, že právě ta odlišnost je činí jedinečnými," říká Gloria Maria. Shirley nemá v úmyslu ohlížet se na minulost. "Teď, když jsme vstoupily do světa módy, není na místě myslet na minulost, je třeba jít kupředu," zdůrazňuje.

KAM DÁL: Modelka, které svět ležel u nohou: Jídlo miluju, baví mě vařit i péct, říká Bára Uhrová.