Minulost Dagmar Havlové: Jak to bylo s Antichartou a její účastí na komunistické oslavě?

Bývalá první dáma má zásadně rozdělen svůj život na dvě půlky. Před a po svatbě s Václavem Havlem
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Česká herečka a manželka bývalého prezidenta Dagmar Havlová-Veškrnová nedávno oslavila 68. narozeniny. Její nadčasová elegance, ženskost a vitalita toto číslo umně popírají. Půvabná bývalá první dáma přečkává i složité časy koronaviru s úsměvem, což můžeme den co den sledovat na jejím instagramovém účtu. 

Paní Dagmar je stále plná elánu do práce a s velkou upřímností jsme se jejímu pohodovému nastavení obdivovali v textu, který jsme zveřejnili u příležitosti k jejím narozeninám. V něm však vyšly dvě nepřesnosti, které bychom rádi uvedli na pravou míru.

Jak to bylo s Antichartou?

V článku bylo uvedeno, že Dagmar Veškrnová podepsala tzv. Antichartu, dokument, který má oficiální znění Za nové tvůrčí činy ve jménu socialismu a míru. Vzhledem k tomu, že lze jen velmi obtížně dohledat samotné podpisové archy, bylo naše tvrzení ze strany Dagmar Havlové-Veškrnové právně napadeno.

Při zveřejnění informace jsme vycházeli z více zdrojů, mimo jiné z výtisku Rudého práva, které vyšlo 11. února 1977, v němž jsme dohledali její jméno v souvislosti s podpisem tzv. Anticharty. Reálný podpis na dokumentu ovšem v současné době opravdu dohledat nelze. Originální podpisové archy se záhadně vytratily, nejsou k dispozici v Archivu bezpečnostních složek ani v Národní archivu. 

Na klíně neseděla, na komunistické oslavě se ale bavila

Druhá nesrovnalost souvisí s nepodloženou domněnkou, že Dagmar Havlová-Veškrnová je zachycena na domácím videu, jak sedí na klíně komunistického premiéra Lubomíra Štrougala. Není tomu tak. Ovšem faktem zůstává, že se paní Havlová v roce 1986 oslavy narozenin manželky Lubomíra Štrougala opravdu účastnila, což dokazuje dokumentární film Rodinné záležitosti v režii Jakuba Wagnera z roku 2014. Zde je zachycena ve společnosti představitelů tehdejšího režimu a ze záznamu je patrné, že se dobře bavila. Kromě toho si několik dalších účastníků lepí československé peníze na čelo. 

Autor se za tyto nepřesnosti v původním textu omlouvá, nadále však jako redakce trváme na tom, že bylo vhodné Dagmar Havlové-Veškrnové popřát k narozeninám, ale zároveň zasadit její životní cestu i minulost do souvislostí. Zmíněný text, který si můžete přečíst zdetaké nepovažujeme za výsledek „pokleslé novinářské práce“, jak se snaží dehonestovat text právní zástupce paní Havlové. Zde publikujeme text omluvy přesně dle požadavku právního zástupce Dagmar Havlové, když JUDr. Vyskočil zahrnul do žádosti o omluvu i velikost písma:   

Omluva společnosti CENTA, a.s., provozovatele webu www.ctidoma.cz, paní Dagmar Havlové

Dne 22. března 2021 jsme zveřejnili na www.ctidoma.cz článek „Exprezidentova žena. Dagmar Havlová slaví narozeniny. I s pomocí doktorů vypadá stále skvěle“. V tomto příspěvku jsme uvedli, že paní Dagmar Havlová podepsala Antichartu a existuje domácí video, kde sedí na klíně československému premiérovi Lubomíru Štrougalovi. Uvedená skutková tvrzení se nezakládají na pravdě.
Společnost CENTA, a.s., provozovatel webu www.ctidoma.cz, se paní Dagmar Havlové za nepravdivá skutková tvrzení omlouvá.

CENTA, a.s.

 

KAM DÁL: Jiřina Švorcová: Žena za pultem, která byla až do morku kosti přesvědčenou komunistkou 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru