Nejbohatší Afroameričanka nosila v dětství místo šatů pytel od brambor. Oprah málem kandidovala na prezidentku

Oprah Winfrey je jednou z nejvlivnějších celebrit na světě. Vyrostla však v kruté chudobě
 

Do České republiky se její vliv a sláva dostávají jen v malém měřítku. Za velkou louží se však jedná o jednu z nejrespektovanějších a nejoblíbenějších osobností USA. Oprah Winfrey svým úspěchem inspiruje miliony Afroameričanů, a i proto se málem stala kandidátkou na prezidentku. Její dětství však nebylo vůbec jednoduché…

Oprah Winfrey se původně jmenovala Opra podle biblické postavy, ale protože její rodina a přátelé její jméno neuměli vyslovovat, později ho změnila na dnes známé Oprah. Slavná americká moderátorka se narodila mladé služce, která byla na výchovu dcery sama. Její biologický otec je dodnes spíše předmětem domněnek, ale oficiálně se o ni staral Vernon Winfrey. Dnes jedna z nejbohatších žen světa zažila v mládí doopravdy krutou chudobu. Jak se z ní nakonec dostala? 

Šaty jako pytel od brambor

Po narození malé Oprah se její matka sebrala a odjela za svojí matkou na sever USA, kde v chudobě farmy žila prvních šest let svého života. Její babička byla tak chudá, že když chtěla malá Oprah šaty, musela ji je ušít z pytle na brambory, za což byla celé dětství terčem nevybíravých žertů od ostatních dětí. 

Babička ji však naučila číst a psát. Brala ji na kázání do kostela, kde ji přezdívali Kazatel, protože měla na dítě skvělé rétorické schopnosti a přednášela verše z bible. Když se s matkou musela přestěhovat, vyplynul další existenciální problém. Narodila se jí sestra a matka zaměstnaná znovu jako uklízečka situaci nezvládala. 

Oprah se tedy znovu stěhovala tentokrát za svým otcem Vernonem do Nashvillu. Již od devíti let byla Oprah terčem sexuálního zneužívání od svých bratranců, strýce a rodinného známého, což později přiznala v jedné ze svých talkshow. 

Starosti a strasti

O tom, že Oprah Winfrey si slávu jako moderátorka udělala tím, že nabízí ve svém pořadu nepříjemná společenská témata, nebojí se hovořit otevřeně s lidmi dotčenými nějakou osobní tragédií, vychází z faktu, že ona sama rozhodně nikdy neměla na růžích ustláno. 

Poté, co sexuální zneužívání pokračovala, utekla ve třinácti letech z domova. O rok později porodila syna, který zemřel jen chvíli po porodu. Když se nakonec dostala ke studiu v bohaté čtvrti nebraského Lincolnu, musela poslouchat neustálé narážky na svoji chudobu. 

Oprah v té době tak okrádala matku o peníze, aby se mohla přizpůsobit životu svých vrstevnic. Začala lhát, krást a mít velké konflikty s matkou. Ta ji nakonec poslala zpět za otcem do Nashvillu. I přestože byl její otec přísný, podporoval ji ve studiu. 

Během studia se prokazoval její řečnický talent hned na několika soutěžích. Dostala první práci v obchodu s potravinami a v sedmnácti získala cenu Černá kráska Tennessee. Následně dostala práci v rozhlasové stanici a postupně se dostala do světa, kde si vybudovala neuvěřitelně úspěšnou kariéru. 

Bohatství a filantropie

Americká moderátorka, herečka a vydavatelka časopisu udělala do světa díru hlavně díky svému pořadu Oprah Show, kam si zve hosty z řad celebrit, ale také obyčejných lidí, kteří mají zásadní společenský problém. Získala hned několikrát cenu EMMY. Je považována za nejvlivnější a nejbohatší Afroameričanku v USA a je také velmi vlivnou filantropkou. 

Časopis Forbes ji pokládá za nejvlivnější celebritu USA. Několika významnými osobnostmi byla také tlačena ke kandidatuře na prezidentku, a to už v roce 2004 a 2008. Velký dík jí dluží také Barack Obama, který využil v roce 2008 její otevřené podpory, když kandidoval na prezidenta USA. 

KAM DÁL: Egyptská faraonka s neuvěřitelným požadavkem. Monumentální obelisk ležící tisíce let pod zemí je odhalen


Zdraví a styl