Arktický zlatý mořský červ nemá oči, hlavu tvoří jen zatahovací čelisti na konci chobotu

Eulagisca gigantea se svými vysunovacími čelistmi
  |   zajímavost

Na první pohled vypadá červ Eulagisca gigantea jako plovoucí zlaté chundelaté rouno. Vědci se ale podívali tomuto mořskému tvoru doslova na zoubek a byli dost překvapení. Jeho čelisti se nacházejí na konci chobotu, kterým na svou kořist nemilosrdně útočí.

Při pohledu na šupinatého červa s hlavou jako nějaký vesmírný xenomorf se leckomu zatají dech. Je krásný i děsivý zároveň. Po celé délce těla se vlní stovky žlutozlatých štětinek zvaných elytra. Štětinky pomáhají tomuto tvorovi v pohybu, v podstatě jsou to rychle kmitající nohy. Takto běží po písčitém mořském dně nebo se zahrabává pod kameny.

Predátor z mořského dna

O jejich stravovacích návycích se ví jen málo, vědci ale tvrdí, že jsou to aktivní lovci, což není dobrá zpráva prakticky pro nikoho, kdo obývá arktické mořské dno. Tam se právě tento až 20 centimetrů dlouhý červ vyskytuje.

Útočí zubatým chobotem

Více než jeho zlatavé čelo vědce zaujala část, která na první pohled vypadá jako hlava bez očí. To je ve skutečnosti zatahovací chobot - trubicovitá sací část úst, kterou červ obvykle otočí naruby a složí do těla. Když dostane hlad a vydá se na lov, rozvine tento 7 cm dlouhý chobot a ostrými ústními částmi roztrhá kořist. Tou bývají zejména mořští pavouci rodu Pantopoda. Pokud se na ně přisaje zubatý chobot, nemají žádnou šanci.

Šupinatí červi patří do čeledi Polynoidae, která zahrnuje mnoho dalších druhů mořských červů vyskytujících se po celém světě. Vědci nacházejí ve všech oceánech stále další a další druhy mořských červů a zdá se, že jejich druhová rozmanitost je téměř nekonečná. Jsou také podstatnou součástí mořských potravních řetězců, vědci se proto snaží o nich zjistit co nejvíce.

Zdroj: australiangeographic.com.au

KAM DÁL: Na Zemi žila stonožka velká jako auto.

Klíčová slova: