Číňané zase přeměřují Mount Everest. Již posedmé

Mount Everest - jednoduše majestátní nádhera...
 

Pandemie koronaviru se nevyhnula ani nejvyšší hoře světa. Mount Everest je nyní pro zájemce o výstup uzavřený. Přesto se jeden výzkumný tým k vrcholu vydal. Šlo o čínské výzkumníky, kteří se rozhodli přeměřit jeho výšku.

Členové čínského výzkumného týmu jsou první a možná také poslední skupinou, která letos zdolala Mount Everest. Čína i Nepál přístupové cesty na vrchol totiž uzavřely kvůli šíření koronaviru. Cílem práce výzkumného týmu, který dnes stanul na vrcholu, je přeměřit výšku nejvyšší hory světa. Informovala o tom agentura AP.

Nejlépe je vyrazit na jaře

Na Mount Everest ležící v Himálaji na hranicích čínské Tibetské autonomní oblasti a Nepálu se lze vydat buď severní nebo jižní cestou. Nejvíce výstupů na Everest se uskuteční v průběhu jarní lezecké sezony v dubnu a květnu, kdy jsou povětrnostní podmínky na hoře nejpříznivější.

Většina lidí přichází z Nepálu

V minulém roce na Everest v tomto období vystoupilo rekordních 885 lidí. Přibližně tři čtvrtiny z nich začínaly na nepálské straně, jedna čtvrtina pak svůj výstup zahajovala z Číny. Letos ale Čína i Nepál výstupy zakázaly v obavách, aby se nemoc covid-19 neroznesla mezi členy expedic, kteří zpravidla několik týdnů pobývají v táborech na svazích tohoto horského velikánu.

Hloubka sněhu i síla větru...

Čínský výzkumný tým se tak může stát letos jediným, který horu zdolal, napsala agentura AP. Tým z čínského ministerstva přírodních zdrojů provádí vědecký výzkum na Everestu od března. K určení přesné výšky a zmapování zdrojů Číňané používají síť satelitů. K jejich úkolům patří také měření hloubky sněhu, rychlosti větru a sledování počasí. Díky nepřítomnosti horolezců mohli členové týmu rovněž odnést z Everestu a dalších populárních hor v oblasti množství odpadu.

Od roku 1949 Čína přeměřila Mount Everest již šestkrát. V roce 1975 byla zaznamenána výška 8 848 metrů, v roce 2005 experti naměřili 8 844 metrů, připomněla agentura AP.

KAM DÁL: Panuje legislativní chaos, starostové jsou v kleštích. Vláda nám všem bere peníze, ale nemá plán