Hranická propast má nový rekord, její dno hledal podvodní dron. Možná ho nikdy nenajdeme, říká speleolog

Hranická propast
  |   zajímavost

Hranická propast je nejhlubší zatopená jeskyně světa. Její přesnou hloubku stále nikdo nezná, dno se nepodařilo nikdy najít. Na začátku srpna  čeští speleologové spustili do jeskyně podvodního robota, ani ten však dna nedosáhl. „Vrátíme se sem příští rok,“ řekl pro Čtidoma.cz speleolog Michal Guba, který výzkum vedl.

Průzkum propasti trval šest dní, zlomovým se podle speleologů stal šestý den. „Podařilo se nám opravit a otestovat podvodního robota a i přes nepřízeň počasí pokračovat v průzkumu. Zaměřili jsme se na průzkum Mikáda, ze kterého jsme pokračovali do hlubších částí,“ uvedl po akci Guba. Celý projekt byl mimořádně náročný díky nebývalým rozměrům propasti. „Prostory, které jsme zkoumali a mapovali, jsou obrovské a ve 450m hloubce nás zastavila technická omezení podvodního robota. Starý hloubkový rekord jsme překonali o 46 m a dosáhli jsme cílové hloubky 450 m.“

Robot mohl dál, jeho senzory ale ne

Proč to nešlo dál, vysvětlil pro Čtidoma.cz. „Robot jako takový má maximální ponor 1 500 metrů, ale ta přístavná zařízení, jako je sonar, byla nastavená jen na těch 450 metrů. Ten robot je unikátní, používá se komerčně k průzkumu zatopených důlních štol, má jedinečné parametry. Jeho zapůjčení nás stálo obrovské peníze,“ vysvětluje Guba. Robot je pro průzkum Hranické propasti zásadní. „Plánujeme pokračovat dál příští rok. Máme nasmlouvanou dále tu firmu, která nám robota poskytla. Oni musí udělat úpravu těch zařízení, aby mohla do větší hloubky,“ dodává Guba.

Jestli vůbec někdy dosáhnou dna, ale netuší. „Kde je dno, nikdo neví a je dost možné, že ho nikdo nenajde. Bude to každopádně trvat ještě mnoho let. Nám velmi pomohlo, že jsme díky sonaru získali první 3D mapu jeskyně. Ta nám velmi usnadní orientaci a pomůže při dalším hledání dna,“ uzavírá Guba.

TIP NA VÝLET
- Hranická propast leží na pravém břehu Bečvy v Národní přírodní rezervaci Hůrka.
- Od železniční stanice v Teplicích nad Bečvou je totiž vzdálená jen půl kilometru po značené turistické trase.
- Nedaleko jsou také Zbrašovské argonitové jeskyně, které jsou vyhlášené národní přírodní památkou.

KAM DÁL: Záhadná jeskyně v Texasu si vyžádala stovky životů.