Svatý Valentýn: Za vznikem svátku zamilovaných stojí masakr, Shakespeare i komerční obchodníci

Čokoláda je nejčastějším valentýnským dárkem
 

Americký svátek zamilovaných se slaví po celém světě už několik staletí. Proč připadá na 14. únor a jeho patronem je právě sv. Valentýn? Málokdo ví, že počátky populárního svátku sahají až do raného středověku a jeho původ není vůbec romantický. Čokoládovým bonboniérám ve tvaru srdce a pugetům růží předcházel zákaz sňatků i masakr. 

Kdo byl sv. Valentýn a proč je symbolem lásky zrovna on?

Svatý Valentýn, jak už napovídá jeho jméno, pochází z katolického prostředí starověkého Říma. Narodil se pravděpodobně už kolem roku 226 a stal se římským knězem a biskupem. Tehdejší římský vládce Claudius II. střádal velké vojsko, proto zakázal v celé říši sňatky i zásnuby, aby se mladí bojovníci nezdržovali doma a nezakládali rodinu.

Svatý Valentýn zákaz kritizoval, a proto se rozhodl potají oddávat zamilované páry. Jeho dobročinnost se mu stala osudnou, protože byl zanedlouho zatčen a umučen. Mučednickou smrtí později získal přízvisko svatý.

Kdy slavíme sv. Valentýna?

Svátek zamilovaných se ve starověkém Římě slavil dávno před umučením svatého Valentýna. Tehdy se svátek jmenoval Lupercalia a probíhal tak, že si muži losovali z „urny lásky“ lístečky se jmény dívek, se kterými se později seznámili. Postupem času odkaz svatého Valentýna a Lupercalia splynuly v jeden svátek, který připadá na 14. únor, kdy byl římský kněz a symbol zamilovaných umučen. 

Amor vs. svatý Valentýn
Mimo svatého Valentýna je symbolem lásky také Amor. Andělíček s kouzelným šípem je známou postavou řecké mytologie. Ten, koho zasáhl Amorův šíp, se zamiloval do první osoby, kterou uviděl. Amor je synem Venuše a jeho řeckým ekvivalentem je bohyně Afrodita. Podle středověké legendy svatý Valentýn začal nosit jako poznávací znamení prsten s Amorem, aby ho zamilované páry rozeznaly od ostatních kněží. Proto se oba dva považují za rovnocenný symbol lásky. 

Tradiční valentýnské dárky

Dokonce i zamilovaná přáníčka a čokolády ve tvaru srdce mají svá historická opodstatnění. Podle historiků uvedli svátek svatého Valentýna do dnešní podoby renesanční básníci Geoffrey Chaucer a William Shakespeare. Své milostné básně psali na papírové kartičky a rozdávali je milostným párům. Tímto způsobem se Chaucer údajně proslavil, a dokonce společně zavedli novou tradici milostných vzkazů se srdíčky. 

Americký, nebo evropský svátek?

Valentýn má ryze evropské kořeny, přesto se ale slaví hlavně v Americe a mnozí ho považují za americký svátek. Valentýn nabral masovou popularitu počátkem 20. století, kdy v amerických továrnách začala výroba zamilovaných kartiček podle Shakespeara a Chaucera.

Od té doby je svatý Valentýn spíš komerčním svátkem. Na tištěné básně se začali nabalovat další obchodníci prodávající předměty se zamilovanými motivy. Posledních 20 let si Valentýn buduje komerční tradici i v evropských zemích. Ze svátku zamilovaných se postupem času stal svátek obchodníků a davového šílenství. 

KAM DÁL: Mobily, které psaly historii. Na legendární Nokie nebo véčka svět nikdy nezapomene.


Životní styl

Hobby