Svérázný boj proti šíření koronaviru: Švédové použijí tunu slepičího trusu

Ve Švédsku zvolili velmi účinný boj proti shromažďování obyvatel - ilustrační foto: Stockholm
 

Tisíce mladých lidí se každoročně schází poslední dubnový den v Městském parku v centru švédského Lundu. Letos chce ale univerzitní město kvůli pandemii oslavám takzvané Valpuržiny noci zabránit. Vsadilo přitom na citlivé nosy mladých lidí a park pohnojí mimo jiné tunou slepičího trusu, informoval místní tisk.

Lund chce zabránit tomu, aby se z oslav noci, která je v Česku známá jako filipojakubská, stalo nové ohnisko šíření koronaviru SARS-CoV-2 ve Švédsku. „Máme tak příležitost pohnojit trávník v parku a tím, že to bude poměrně dost páchnout, snad i odradit lidi, aby seděli v parku a pili pivo,“ řekl listu Sydsveskan předseda městského výboru pro životní prostředí Gustav Lundblad.

Dvě mouchy jednou ranou

„Sedět během Valpuržiny noci v parku, který páchne po slepičincích..., nebude příjemná záležitost,“ uvedl také starosta Philip Sandberg. Podle něj se hnojením parku zabijí dvě mouchy. Kromě toho, že to odradí mladé, aby se v něm zdržovali, „budeme mít v létě opravdu krásný Městský park“. Na park, který bude oficiálně uzavřený a vstup do něj budou blokovat zábrany, budou dohlížet i policisté s bezpilotními letouny.

Studenti přijdou o zábavu

Valpuržina noc, kterou ve střední a severní Evropě tradičně doprovází zapalování ohňů, se ve Švédsku nese ve znamení studentských veselic. V Lundu se běžně scházejí mladí lidé 30. dubna přes den v parku na pikniku a večer se přicházejí bavit na slavnosti pořádané městem.

V minulých letech se v parku u této příležitosti scházelo 25 000 až 30 000 lidí. Letos je to kvůli pandemii covidu-19 ale nemyslitelné. Ve Švédsku sice platí mírnější omezení než v jiných evropských zemích, ani zde se ale nesmí lidé scházet ve skupinách s více než 50 členy.

Ve Švédsku se nákaza koronavirem prokázala u více než 20 000 lidí. S nemocí covid-19 jich od počátku epidemie zemřelo 2462.

KAM DÁL: Senátor Hraba: Kvůli letošním maturitám a přijímačkám hrozí soudní spory. Ministerstvo školství musí přestat mlčet