Suché oči: Potíží se můžete zbavit i bez očních kapek. Pomůže vám teplý obklad a odpočinek

Suchost očí může způsobit mimo jiné nízká vlhkost okolního vzduchu
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Syndrom suchého oka trápí celou řadu z nás. Pokud vás oči pálí, jsou začervenalé nebo máte pocit, jako byste v nich měli písek, nejspíše trpíte jejich suchostí. Jak potížím předejít bez očních kapek?

Slzy by měly naše oči udržet hydratované po celý den a zároveň odplavovat prach a další nečistoty, které se mohou do oka velmi lehce dostat. Slzy tedy zabraňují vzniku infekce. Některé faktory ale mohou mít negativní dopad na množství slz, které naše slzné kanálky produkují, případně mohou mít vliv na jejich složení.

Teplý obklad

Naše slzy jsou tvořeny vodou, hlenem a olejnatou složkou. Někdy se může stát, že se mazotvorné žlázy, které se nacházejí na kraji očního víčka, ucpou. To může vést ke změně ve složení slz a následně k syndromu suchého oka.

K uvolnění ucpané mazotvorné žlázy můžete použít čistou utěrku, malý ručník či žínku. Stačí jen textilii dle vašeho výběru namočit do teplé vody a pořádně ji vyždímat. Obklad můžete přiložit přímo na zavřená víčka a nechat zhruba minutu působit. Nezapomeňte jemně zatlačit na okraj očního víčka prstem, uspíšíte tak uvolnění olejnaté složky slz.

Dopřejte očím pauzu

Jedním ze způsobů, jak si od syndromu suchého oka přirozeně ulevit, je více mrkat. To se ale snadněji řekne, než udělá. Pokud nechcete celý den myslet na to, kolikrát jste během posledních 10 sekund mrkli a jestli už je čas na další mrknutí, zapamatujte si toto pravidlo. Stačí jen na 20 vteřin zavřít oči každých 20 minut, během kterých oči namáháte více než obvykle.

Úprava jídelníčku

Od syndromu suchého oka vám může pomoci mimo jiné například zařazení tučných druhů ryb do jídelníčku. Například losos, tuňák a další ryby s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin podporují správnou funkci mazotvorných žláz.

Pitný režim

Pomůže vám také dodržování pitného režimu. Tělo zkrátka potřebuje dostatečné množství tekutin k tomu, aby správně fungovalo, a oči nejsou výjimkou. 

Zvlhčovač vzduchu

Negativní dopad na oči může mít i nízká vlhkost vzduchu. Zejména v případě, kdy doma topíte na maximum, vlhkost vzduchu ve vašem domě či bytě se snižuje, a proto byste měli zvážit koupi zvlhčovače. Určitě neprohloupíte.

Speciální brýle

Ideální je také si pořídit speciální brýle, které suchosti očí zabraňují. Brýle, které jsou určené přímo osobám trpícím tímto nepříjemným syndromem, jsou tvarované tak, že zabraňují foukání větru do našich očí a předcházej tak jejich vysoušení.

Zdroj: Mayo Clinic, WebMD

KAM DÁL: Pozor na chladné počasí! Může vám hrozit infarkt, mrtvice nebo i deprese.