Trhat, či netrhat osmičky: Někdy si způsobujeme zbytečnou bolest, říká odborník

S přibývajícím věkem se zvyšuje riziko vzniku onemocnění dásní
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Zuby moudrosti neboli osmičky jsou třetí stoličky a dříve či později potrápí skoro každého. Začínají se prořezávat v pozdějším věku, nejčastěji mezi 15 a 20 lety, od toho také lidové označení zuby moudrosti. Osmičky se jim pak říká proto, že jsou osmým (a zároveň posledním) zubem v ústním oblouku.

Před nástupem moderní stomatologie byly mnohdy osmičky pro lidi velkou záchranou, protože se začaly klubat v době, kdy často kvůli špatné hygieně byl druhý chrup již pryč„Třetí stoličky tak přišly více než vhod. V minulosti měly osmičky tedy svou funkci. Naši předci měli také mohutnější stavbu čelisti a třetí stoličky se jim pohodlně vešly do zubního oblouku,“ vysvětluje MDDr. Ondřej Šrámek.

S fylogenetickým vývojem ale podle něj došlo ke změně velikosti lebky a nyní nám zuby většinou překážejí a jsou spíše zdrojem trápení než užitku. „Způsobují bolest při klubání, často se díky špatné poloze kazí. Jejich vytrhávání je navíc díky atypickému tvaru i zahnutým kořenům noční můra mnoha lidí.“

Kazivost zubů je problém

Díky své „osmičkové“ poloze jsou zuby moudrosti velmi těžko dosažitelné při čištění kartáčkem, často na nich zůstanou zbytky jídla, takže se zuby rychleji kazí. „Často se také neprořezají úplně a dáseň okolo zubu pak brání pečlivému vyčištění. Mohou tak způsobovat i častější záněty a zápach z úst,“ má jasno odborník a radí: „Při čištění proto mějte nejlépe kartáček s menší hlavou, se kterou se dostanete i na špatně dostupná místa v ústech. Správné a pravidelné čištění je nejlepší prevence, jak si zajistit co nejdelší životnost „osmiček“.

Dalšími častými problémy jsou záněty v okolí částečně prořezaných zubů moudrosti. „Mohou být lokální, ale také se mohou šířit do vzdálenějších částí hlavy a krku – a v tu chvíli už může jít o život. Druhou nejčastější komplikací je velmi bolestivý zánět nervu.“

Jak si pomoci od bolesti?

Zuby moudrosti jsou často i symbolem velké bolesti. Jak si doma rychle od bolesti ulevit? „Často velmi bolí již zmiňovaný zánět v okolí korunky zubu. Dutinu je dobré vyplachovat ústní vodou s obsahem chlorhexidinu a místo dobře čistit. Pokud se však stav do dvou dnů nezlepší, je nutné zajít k lékaři, aby posoudil vhodnou léčbu. Pokud je bolest od zubního kazu či zánětu nervu, pomůže jen extrakce,“ má jasno lékař.

Takže trhat, či netrhat?

Častou otázkou je, zda si zuby moudrosti nechat, nebo je preventivně vytrhnout. „Je to velmi individuální a měl by rozhodnout lékař. Já osobně jsem dost konzervativní a extrakci doporučuji, jen když je to opravdu potřeba. Pokud je pacient schopen si dobře čistit chrup a zuby mu nepřekáží, nevidím důvod je trhat. Často je to opravdu zbytečné,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek.

Pokud již nastal čas na odstranění osmiček, jsou extrakce standardně prováděny v lokálním umrtvení. „Často se vytrhává horní i dolní osmička naráz. Samotný výkon pak hodně závisí na poloze zubu v ústech a je na lékaři, jakou použije strategii. Každopádně by výkon neměl být nikdy bolestivý. Alespoň ne po dobu extrakce. Výkon může trvat 15 minut, ale někdy klidně i hodinu,“ uzavírá.

Zdroje: redakce, MDDr. Ondřej Šrámek, nih.gov

KAM DÁL: Halitóza: V ústech se vám množí bakterie, udělejte si domácí test.

Klíčová slova: