Horečka není strašák dokonce ani v době koronaviru. Ne vždy je nutné ji srážet

Kdy už je situace opravdu vážná?
Zobrazit fotogalerii (2)
 

Děsíte se horečky? Naučte se ji vnímat jako pomocníka. Jde totiž o přirozený způsob, kterým tělo bojuje s infekcemi. Zvýšenou teplotu nebo horečku není tedy nutné hned srážet. Hranice mezi horečkou, která pomáhá, a tou, která už je pro tělo příliš vyčerpávající a je tedy třeba s ní bojovat, se pohybuje obvykle mezi 38–39 stupni. O horečce mluvíme tehdy, pokud teplota stoupá přes 38 stupňů, nad 37 stupňů jde pouze o zvýšenou teplotu.

Horečku můžete srazit tzv. fyzikálními opatřeními, jako jsou zábaly, sprchování či přikládání ledu zabaleného v látce. Velmi důležitá jsou režimová opatření, tedy dostatek tekutin, odpočinku a vitamínů. Pokud se rozhodnete využít léky, lékař nebo lékárník vám zpravidla doporučí jednu ze dvou účinných látek – paracetamol či ibuprofen. Každá z těchto léčivých látek má své dobře známé účinky a liší se v některých přínosech i rizicích léčby.

Paracetamol nebo ibuprofen?

Paracetamol má rychlý nástup účinku při snižování horečky a má méně nežádoucích účinků na zažívací systém. „Při jeho užívání je ale nutné důsledné dodržování nejvyšší doporučené denní dávky, protože při jejím překročení (60 mg/kg tělesné hmotnosti) hrozí vážné poškození funkce jater,“ varuje PharmDr. MVDr. Vilma Vranová, Ph.D., z Farmaceutické fakulty VFU Brno.

Ibuprofen má oproti paracetamolu navíc protizánětlivé účinky a uleví i od bolesti. Kromě toho je jeho vliv na snížení horečky dlouhodobější než u paracetamolu, ale může mít ve srovnání s paracetamolem více nežádoucích účinků na zažívací systém.

V případě nutnosti je možné po čtyřech hodinách paracetamol s ibuprofenem střídat. „Obě tyto léčivé látky obsahují přípravky pod různými obchodními názvy a většina z nich je dostupná bez receptu. Pacienti tak mohou nevědomky užívat více léků se stejnou účinnou látkou, což může snadno vést k předávkování. Proto je nutné poradit se o své léčbě s lékařem či lékárníkem a pečlivě prostudovat přiloženou příbalovou informaci,“ upozorňuje Vranová.

Samoléčba s mírou

Při užívání léků nezapomínejte na to, že ani jedna z uvedených léčivých látek neléčí příčinu nemoci. Horečka je příznakem či doprovodným jevem jiné nemoci, takže se jedná pouze o symptomatickou léčbu, tedy tlumení příznaků onemocnění.

Skutečná léčba musí být vždy individuální a vycházet z konkrétních potřeb a příznaků pacienta. Jedině lékař skutečně pozná, co se za vaší teplotou skrývá, proto ho neváhejte kontaktovat. A rozhodně si neříkejte, že když je karanténa, vše ostatní musí jít stranou. To je totiž ten největší nesmysl.

KAM DÁL: Chaos v přímém přenosu: Prymula chce promořovat, premiér je proti. Co na to říkají politici?


Životní styl

Hobby