Koronavirus způsobuje nezvladatelné stavy úzkosti. Co s tím?

Při stresu se uplatňují obranné mechanismy, které umožňují přežití organismu vystaveného nebezpečí
02.10.2020 - 11:00  

Celý letošní rok je to s našimi emocemi jako na houpačce. Chvíli jsme věřili, že se vše v dobré obrátí a koronavirus jsme porazili, užívali jsme si léto plné naděje a s příchodem září se nám opět zhroutil svět. Jak to udělat, abychom si úzkost a vztek nepouštěli tolik k tělu?

Všichni jsou nervózní. Neexistuje snad člověk, kterému by byla nynější situace jedno. Někdo se bojí o práci, druhý o zdraví a třetí o rodinu. Je jedno, o co se bojíte, ale jde o to, jak moc je strach intenzivní. Pokud to jen jde, zachovejte si chladnou hlavu a říkejte si, že co vás nezabije, to vás posílí.

Lepší budoucnost

Také zabírají myšlenky na lepší budoucnost a vidina síly v sobě. Nesmíte se prostě nechat rozhodit. Buďte v klidu, nikam nespěchejte, vše si dobře promyslete a nikam se nenechte tlačit. Jde jen a jen o vaše emoce a pocity a nikdo nemá právo vám říkat, jak byste se měli cítit.

Pamatujte na to, že ať je současná situace jakkoliv příšerná, nebude trvat věčně a vy to prostě tak jako všichni ostatní obyvatelé světa dáte. 

V knize Emoce pod kontrolou od amerických psychologů McKaye a Wooda se říká, že nejhorší je držet strach, stres, hněv nebo úzkost v sobě. Snažíme se je v sobě potlačit a vůbec si neuvědomujeme, jakou mohou mít sílu. 

Na cestě ke klidu byste měli myslet na následující body:

1. Odolnost vůči stresu

Zklidněte se, nadechněte a vraťte se na začátek. Udělejte vše znovu, ale s rozmyslem a bez náporu stresu. Naučíte se propříště lépe zvládat stresové situace a zmírňovat jejich účinky na své zdraví.

2. Ohleduplnost

Všímejte si ostatních. Nikdo na tom není dobře, jen to každý nehlásí do světa. Žijte tedy současným okamžikem a nevzpomínejte s nostalgií na to, co bylo, ani se nebojte toho, co bude. Žijte tady a teď, uleví se vám!

3. Regulujte emoce

Snažte se analyzovat, jak se cítíte, a pokud na vás jde emoce rozcítění, pláče či úzkost, řekněte dost. Nenechte ji ovládat vaše tělo. Myslete na věci, které vás rozesmějí, obohatí nebo vzdělají. 

4. Mějte přátele

Není nic důležitějšího, než si mít s kým popovídat. Pokud se se svými starostmi svěříte sestře, matce, partnerovi nebo kamarádce, vždy máte jistotu, že vám poradí a budou vaši bolest sdílet s vámi. Víte, co se říká? Sdílená bolest, poloviční bolest!

KAM DÁL: Lékaři chtějí nově měřit, jak moc jsou pacienti s covidem pozitivní

 

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru