Při užívání antikoncepce je vaše pleť skvělá. Dermatoložka vysvětluje, jakou za to platíte cenu

Jak na skvělou pleť? Není to tak složité, jak vysvětluje zkušená dermatoložka
Foto: Pixabay
Jak na skvělou pleť? Není to tak složité, jak vysvětluje zkušená dermatoložka

Jak ovlivňuje antikoncepce vaši pleť? Proč při jejím užívání vypadá často kůže lépe? V těle se odehrávají procesy, které mají na "dokonalost" pleti přímý vliv. Jenomže není všechno zlato, co se třpytí.

reklama

I v ženském těle se tvoří mužské pohlavní hormony androgeny, jejich množství se zvyšuje těsně před menstruací a stimulují také tvorbu mazu v mazových žlázách. Při nadměrné produkci mazu se žlázky ucpávají a dochází ke tvorbě komedonu a zánětlivých pupínků, někdy až závažných cyst – tak vznikají projevy akné.

Nadměrný vznik akné

„Užívání hormonální antikoncepce (většina pilulek obsahuje ženský pohlavní hormon estrogen a hormon žlutého tělíska progestin) produkci androgenu snižuje a reguluje jejich účinek na mazové žlázky. Tím dochází k omezení mazotvorby, pleť i vlasy se méně mastí, postupně dochází k omezení tvorby aknózních projevů, pleť se výrazně zlepší,“ říká dermatoložka MUDr. Lucia Mansfeldová.

Základním předpokladem dobře vypadající pleti je její pravidelné čištění, a to ideálně dvakrát denně – ráno a večer. Pokud budete v odličování důkladní, tak se vám za to pleť postupem času odmění v podobě zářivější a mladistvěji vypadající pokožky. 

Po vysazení hormonální antikoncepce, nejčastěji do 2-3 měsíců od ukončení, se opět zvyšuje účinek androgenu na nadprodukci kožního mazu a dochází ke zhoršení pleti a vzniku akné.
Nitroděložní tělísko také může způsobit vznik akné a zvýšené vypadávání vlasů, obvykle však v menší míře než u hormonální antikoncepce v tabletkách. Je to individuální podle typu pleti.

Pokožka po vysazení

„Vysazením hormonální antikoncepce opět převáží vliv androgenu - mužských pohlavních hormonů na mazové žlázky, který hormonální antikoncepce tlumila, a dochází ke zvýšené produkci mazu, vývody žlázek se ucpávají, pleť se mastí, vznikají komedony, zánětlivé pupínky a cysty, zhoršují se projevy akné. Také dochází k výraznějšímu maštění vlasů, někdy i zvýšenému vypadávání, androgeny působí i na funkci v oblasti vlasových folikulů,“ vysvětluje doktorka Mansfeldová.

Důležité je před plánovaným vysazením antikoncepce konzultovat péči o pokožku s kožním lékařem. Doporučí vhodné dermo-kosmetické přípravky k čištění pleti, omezení mazotvorby a v případě zhoršení akné i lokální přípravky s antimikrobiálním účinkem nebo retinoidy.

Správná péče

Aknózní pleť můžeme zlepšit mechanickým čištěním pleti, odstraňováním ucpaných komedonů kosmetickým ošetřením, použitím ovocných kyselin nebo mikroneedlingem (ošetření drobnými mikrojehličkami za použití speciálních sér například s kyselinou mandlovou nebo salicylovou).

„Vhodné je i ošetření speciálním laserem (například Smoothbeam), které snižuje mazotvorbu a také omezuje růst mikrobů na kůži, které způsobují vznik bolestivých zánětlivých a hnisavých pupínků,“ dodává MUDr. Lucia Mansfeldová.

KAM DÁL: Máte nohy připravené na léto? Zbavte je plísní a rozpraskaných pat.

reklama
#zdraví #životní styl #česko #domov #péče o pleť #svěží pleť #kosmetika

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.