Primář Schütz: U potravinových doplňků nikdy nevíte, co obsahují. Lidé si pomalu uvědomují, že léčitel s mastí nepomůže

Varixů vás dnes odborníci zbaví během jednoho dne
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Lékárny a obchody s přírodní a alternativní medicínou dnes nabízejí celé spektrum léků, které by měly být buďto prevencí nebo úlevou od křečových žil (varixů) a jejich příznaků. Pilulky na léčbu chronické žilní nedostatečnosti, koňské masti ulevující od oteklých nohou, doplňky stravy s velkým záběrem účinnosti – proti zánětům, otokům, rozpouštějící malé krevní sraženiny. Jaká je ale ve skutečnosti jejich účinnost proti křečovým žilám? Má vůbec cenu snažit se zmírnit příznaky a nedbat na problém samotný? Odborník na žilní problematiku MUDr. Ota Schütz má jasno.

Křečové žíly jsou dědičná záležitost. V případě, že je měli oba vaši rodiče, je pravděpodobnost, že vy je budete mít také někde okolo devadesáti procent. Jestliže jimi trpěl jen jeden z vašich rodičů, pravděpodobnost se snižuje pouze nepatrně.

Dle statistik trpí na křečové žíly sedm z deseti Čechů. U žen je výskyt ještě o něco častější. To není příliš pozitivní zpráva, ale naštěstí žijeme v době, kdy medicína kráčí mílovými kroky vstříc stále snadnějším, méně bolestivým a rychleji se hojícím metodám.

Osvěta začíná nést ovoce

Dříve tomu tak úplně nebylo, proto se také dařilo mnohým náhražkám a alternativním metodám, které měly údajně křečové žíly redukovat. Koňské masti, chladící gely, doplňky stravy a tak dále. Natírat si oteklé nohy chladící mastí zní rozhodně přijatelněji než si nechat jít "vytáhnout" křečové žíly. Tento nedbalý přístup dnes již naštěstí ustupuje.

„V poslední době se výrazně snižuje procento lidí, kteří přicházejí se zanedbanými křečovými žilami. Díky zvýšenému zájmu o zdraví se mnohem více lidí informuje a zjišťuje, že tyto alternativní metody sice zmírňují bolestivé příznaky, křečových žil je však nezbaví. Osvěta v médiích a jiných informačních kanálech má za následek rozšířené povědomí o nových metodách odstranění křečových žil jako například lepení nebo různé druhy laserů, které jsou bezbolestné a téměř ihned zahojené. Starat se o své zdraví je čím dál populárnější. Stále více pacientů si uvědomuje, že léčitel s mastí mu nepomůže, ale operace ano,“ s úsměvem hodnotí primář Žilní kliniky v Praze Ota Schütz.

Nevěřte potravinovým doplňkům

Obecně vzato jsou alternativní metody nejnebezpečnější tím, že uživatele nabádají k používání prostředku na úlevu od bolesti. Pacient tak může dva roky strávit mazáním mastí, místo aby se snažil vyřešit samotnou příčinu bolesti.

Mnoho doplňků stravy se odvolává na účinky léků na předpis, které by měly zamezit tvorbě křečových žil. Některé fungují na bázi ředění krve (zamezují tvoření malých krevních sraženin, které zhoršují krevní tok), některé by zase měly bránit úniku vody z vlásečnic, čímž zamezují otokům.

„U potravinových doplňků není nikdy jasné, jaké léčivé součásti obsahují. Neprochází žádnými kontrolními testy, které by potvrdily nebo vyvrátily jejich účinnost. Mnohdy se odvolávají na účinnost přírodních látek obsažených v produktu a pacient je postavený před rozhodnutí: uvěřit, nebo ne? Potvrzenou účinnost mají pouze farmaka schválená Státním ústavem pro kontrolu léčiv a pouze takové léky může doktor předepsat,“ uvádí MUDr. Schütz. „Jediný efekt, který mohou tyto volně prodejné přípravky nabídnout, je placebo efekt.“

Nejprve zjistěte, jak na tom jste

Co teď? Nezoufejte. V první řadě je důležité zjistit stav svých žil. Vyšetření není nic, čeho byste se měli děsit. Lékař barevným ultrazvukem zkontroluje stav vašich varixů a doporučí další postup. Léky na úlevu od bolesti nohou jsou naprosto legitimní, i ty je ale lepší mít na předpis a potvrzené od lékaře.

Většina způsobů samoléčby vás pouze zdrží od účinných metod léčby a připraví o peníze. Mastičky a gely můžou fungovat třeba na komáří štípnutí, křečových žil vás však nezbaví. Proto je důležité křečové žíly nepodceňovat a včas si zajít na vyšetření. Končit totiž můžou i trombózou nebo plicní embolií. Varixů vás dnes odborníci zbaví během jednoho dne. A po zákroku můžete jít hrát třeba volejbal.

KAM DÁL: Babiš už si vodí i Prymulu, Zemanovo ego nás přijde hodně draho a koronavirový chaos pokračuje.