Roušky a respirátory mohou působit komplikace. MUDr. Sova hovoří o plísních i roztočích

Některým lidem může dlouhodobé nošení ochrany dýchacích cest způsobit zdravotní problémy
  |   názor

Kýchání, rudé oči, rýma. To jsou jasné příznaky toho, že se příroda probouzí a alergikům začíná sezona. Díky teplému počasí se letos "dočkali" o něco dříve, než je obvyklé. Přitom příznaky mohou být podobné jako ty, které provází omikron. Jak je tedy poznat, kde hledat rozdíly? A jak je to s repirátory a rouškami?

Na rozdíl od covidu lze alergie zkrotit poměrně snadno, protože existuje dostupná a účinná léčba. Alergici také mohou pro lepší kontrolu své nemoci využít speciální mobilní aplikaci, která jim pomůže s mapováním alergenů.

„Příznaky pylové alergie a covidu se v některých příznacích opravdu překrývají. Je to silná rýma, ucpaný nos, škrábání v krku, kašel či červené slzící oči. Alergické příznaky po užití léků na alergii ustupují, covidové ovlivníme minimálně. Může nastat i situace, že pacient má již příznaky pylové alergie a do toho onemocní covidem. Pak je rozhodující výsledek PCR testu,“ vysvětluje pro Čtidoma.cz MUDr. Božena Kalabusová, alergoložka z Přerova.

Postupně "půjde" na sever

Letošní pylová sezona podle specialistů nastoupila dříve než obvykle, zejména kvůli mírné zimě, a alergologové hlásí plnící se ordinace. „Na jižní Moravě už vidíme kvést lísku, což je první pylový alergen. Brzy budou následovat olše nebo břízy. Postupně s rostoucí teplotou se pásmo kvetoucích stromů bude posouvat z jižních regionů na sever. Pyly z těchto stromů působí citlivým jedincům nepříjemné potíže, jako jsou alergická rýma nebo zánět spojivek – v tom jsou jarní pyly specifické, že způsobují větší nepříjemnosti,“ říká Kalabusová.

Podle ní mohou pyly způsobovat také tzv. alergické astma. Na jaře tak pyly v roli převládajícího alergenu v ovzduší střídají roztoče z prachu, převládající zimní alergen z domácího prostředí.

Aplikace, která pomůže

Podle doc. MUDr. Milana Sovy, PhD., přednosty kliniky Plicních nemocí a tuberkulózy ve Fakultní nemocnici Brno pomáhá alergikům se sledováním převládajících pylů moderní technologie - aplikace MASK-air. Ta umožňuje zaznamenávat průběh alergie v kalendáři, sledovat, které pyly jsou zrovna na vzestupu, a pomáhá lépe nastavit léčbu.

„Když přesně víme, co a kdy pacient prožívá, snáze určíme, který konkrétní alergen může mít potíže na svědomí. Aplikace zároveň člověka upozorní, co se na něj v přírodě ,chystá‘ v dalších týdnech a měsících,“ popisuje doc. Sova.

Tvrdí, že až 90 % případů astmatu je takzvaným alergickým astmatem, a proto je pro plicní lékaře péče o alergiky na denním pořádku. Stejně jako v jiných lékařských oborech i v tomto případě pandemie covidu ovlivnila počet pacientů v ordinacích. Zejména v roce 2020 byl úbytek velmi znát, pacienti vyžadovali vyšetření po telefonu a elektronické předepisování léků. Nyní už se ale situace srovnala a je stejná jako před covidem,“ popisuje doc. Sova.

Někomu pomohou, jiným ne

Proti pylům některé pacienty mohou chránit roušky a respirátory, ovšem pouze za určitých okolností. „Jedna skupina pacientů mi opravdu potvrdila, že díky všeobecné povinnosti nosit ochranu dýchacích cest pozorovali v minulých pylových sezonách slabší projevy alergie. Ovšem jakmile to bylo možné, většina z nich je raději odložila a sáhla po lécích,“ popisuje MUDr. Kalabusová.

Ochranné prostředky však mohou alergikům způsobovat i komplikace, zejména pokud pacienti používají delší dobu opakovaně jednu roušku nebo respirátor. „Pokud ochranu nemění, a je celá řada lidí, kteří respirátor používají i měsíce, zachycení roztoči nebo částečky pylu mohou alergické projevy významně zhoršovat. Starý respirátor se také může stát živnou půdou pro různé plísně, které mohou způsobovat to samé,“ varuje doc. Sova.

Riziko rozvoje alergií je podle něj u každého jedince geneticky zakódované, alergie se však může projevit až v dospělosti. „Pozitivní je, že na alergie na pyl a roztoče, což jsou nejčastější formy, existuje účinná léčba v podobě antihistaminik nebo antialergik. Ty drtivá většina pacientů dobře snáší a pomáhá jim zmírnit nepříjemné projevy,“ uzavírá doc. Sova.

KAM DÁL: Zbavte se plísně na stěnách a stropě snadno a rychle. Vše potřebné už nejspíše máte doma.


Životní styl