V boji proti koronaviru je důležitý zinek. Najdeme ho běžně kolem sebe, jen je nutné vědět, kde hledat

Slunečnicová semínka obsahují zinek, potřebný pro imunitu organismu
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Zdraví máme jen jedno, proto se o něj musíme starat, zvlášť v době, kdy po celém světě řádí koronavirus. Úplně se mu vyhnout nemůžeme, ale lze udělat mnoho pro to, abychom měli silnější imunitu. Důležitá je také dostatečná konzumace zinku. Kde jej najdeme a proč je prospěšný?

Na imunitu organismu každého z nás má vliv mnoho různých vlivů - od genetického založení, chronických onemocnění, fyzické kondice až po správnou a vyváženo stravu, v níž je obsažen správný poměr vitamínů a minerálů. Jedním z prvků, které jsou pro odolnost organismu proti infekčním onemocněním důležité, patří také zinek. Podle studie skupiny vědců, vedené doktorem Hirou Shakoorem, má právě zinek v boji s koronavirem důležitou úlohu.

Zinkem proti covidu

„Vzhledem k imunomodulačním a antivirovým vlastnostem zinku má potenciál být podpůrnou léčbou u pacientů s covid-19,“ uvádí výzkumná skupina v závěrečné zprávě, zveřejněné na webu sciencedirect.com. Podle jejich závěrů může doplňování zinku do organismu zvýšit účinnost dalších léčebných postupů, které jsou v současné době zkoumány. Uvádějí přitom například konkrétně podávání léku na základě hydroxychlorochinu.

Zinek do žíly? 

Podle vědců skupina pacientů, jimž byly podávány zvýšené dávky zinku, vykazovala zlepšení zdravotního stavu. Studie tak prokázala, že podávání zinku je schopno zmírnit příznaky, související s nákazou koronavirem, jako je například infekce dýchacích cest. Klinická studie, která je registrovaná v Austrálii, by měla zhodnotit možnost nitrožilního podávání zinku pacientům s onemocněním covid-19.

Pro bílé krvinky

Nedostatek zinku v těle snižuje počet lymfocytů, tedy bílých krvinek, zodpovědných z velké části za imunitu organismu. Zinek sám o sobě také omezuje rychlost množení koronaviru a obecně má příznivé účinky v boji proti virovým infekcím. Jde o klíčový stopový minerál, který se účastní mnoha biologických procesů v těle, a jeho nedostek může vést až ke změnám funkce buněčné bariéry v plicní tkáni. Bez tohoto prvku se tedy můžeme s koronavirem potýkat déle a boj může být složitější.

Kde zinek najdeme?

Je samozřejmé, že můžeme zajít do lékárny a pořídit si zinek v tabletách, lepší ale bude spolehnout se na přírodní zdroje, kterých je kolem nás dostatek, jen je potřeba si to uvědomit.

  • jedním z důležitých zdrojů zinku jsou mléčné výrobky, konkrétně je zmiňováno sušené mléko nebo sýry. Tyto potraviny zařazuje do jídelníčku většina z nás, bude tedy stačit jen upravit jejich dávku
  • dalšími potravinami, bohatými na zinek je maso, hlavně maso hovězí a pak také ryby a játra
  • pro ty z nás, kteří nejsou příznivci živočišných potravin, jsou vyšší dávky zinku dostupné například v dýňových, tykvových nebo slunečnicových semínkách, případně v semenech obilovin, které ale nesmí být loupané
  • milovníci mořských plodů se mohou spolehnout na krevety a ústřice
  • pivařům udělá radost obsah zinku v pivních kvasnicích.

Jezme vyváženě

Vyvážená strava je pro naše tělo důležitá po celý život, ale v době, kdy je nutné o své tělo pečovat i v souvislosti s výskytem nové nemoci, bychom se měli nad svým jídelníčkem zamyslet všichni. Zdraví za to stojí.

KAM DÁL: Dcera prostitutky a hazardního hráče hrdinkou Divokého západu. Calamity Jane ale měla i další tajemství.