Evropské vánoční trhy: Vídeň láká na svařák, Polsko na nákupy. V nabídce je i světelná show

Vánoční trhy v Evropě
  |   zajímavost

Adventní čas je již v plném proudu. Vůně cukroví už se šíří našimi domovy. K tomuto nejkrásnějšímu času v roce však neodmyslitelně patří vánoční trhy. Málokdo z nás si tento čas umí představit bez svařáku, perníčků a rozsvíceného vánočního stromu na každém náměstí. Přemýšleli jste už, kam na vánoční trhy vyrazíte letos?

Do Vánoc zbývá už jen pár týdnů. Tradiční trhy na Staroměstském náměstí jako každý rok nalákaly spousty návštěvníků a pražské ulice se plní vánočními nadšenci. Ať už sháníte dárky, chcete se sejít s přáteli, rodinou nebo jen nasát příjemnou atmosféru blížících se svátků, alespoň jedno z míst níže uvedených byste neměli vynechat.

Do Polska na trhy i za nákupy

Vánoční trhy v Polsku jsou místem, kam každý rok zavítá tisíce Čechů. Mezi nejznámější patří trhy v Krakově, které se nachází v historickém centru města a nabízejí tak návštěvníkům i krásný kulturní zážitek. Kromě spousty suvenýrů, které trhy přináší, nemůžete minout stánky s typickým občerstvením. Vyzkoušet můžete místní specialitu, a to "pitný med" nebo bigos (pokrm z čerstvého nebo kysaného zelí, červeného masa, klobásy, uzeného bůčku, hub a koření). Na zahřátí dobře poslouží i koprová polévka.

Tento vánoční čas můžete však využít nejen k návštěvě kouzelných trhů. Chybí vám ještě pár dárků pod stromeček nebo chcete jen výhodně nakoupit? Nákupy v Polsku se stávají stále více populární a není divu. Ušetříte na běžných potravinách, jako jsou mléčné výrobky nebo maso, cukr. Rodiče zcela jistě ocení i nižší ceny dětského zboží, například plen.

S dětmi na dílničky do Vídně

Vídeň nabízí v předvánočním čase mnoho míst, která stojí za návštěvu. Hlavní trhy u radnice na náměstí Rathausplatz vás zaujmou na první pohled. Rodiny s dětmi tu najdou vyžití v podobě rukodělných dílniček pro děti. Typickým symbolem, který nemůžete přehlédnout, je „srdíčkový strom“, každý rok velmi oblíbený mezi zamilovanými páry. Třešničkou na dortu jsou pak okna samotné radnice, která se v této době proměňují v adventní kalendář.

Stánky s občerstvením vás nalákají na tradiční pečené kaštany, preclíky i masité pochoutky. Chybět nemůže ani punč či svařené víno. Pokud dáváte přednost tradičnějším svátkům, potěší vás trhy před kostelem Karlskirche. Zakoupíte zde rukodělné výrobky, které často řemeslníci vyrábí přímo na místě. Jestli se chcete vyhnout davům a vychutnat si klidnější atmosféru, vídeňské uličky jsou to pravé. Navíc můžete vyzkoušet jízdu kočárem, taženým koňmi.

Do Londýna za bruslením i pohádkou

Londýn – město, které vás nadchne snad v každém ročním období. Vánoční čas mu však dodává ještě větší kouzlo. Londýn nabízí možnost vyžití i pro milovníky zimních sportů. Hyde Park kromě největšího kluziště ve Velké Británii přináší spoustu atrakcí, představení, show na ledě a typické občerstvení. Nemůžete si nechat ujít ani originální Ice bar, kde je vše, včetně sklenic a stolů, vyrobeno z ledu. Nezapomeňte si však předem rezervovat vstupenky.

Ručně vyráběné umělecké kousky pak můžete obdivovat v Kingstonu. Pro milovníky kultury pak bude ideálním místem Leicester Square, kde se zasníte během kabaretních a komediálních představení. Ať už se rozhodnete vydat do kterékoliv části Londýna, nezapomeňte ochutnat typické „fish and chips“ nebo si osladit život ovocem v horké čokoládě či churros (smažené skořicové tyčinky).

Na nejstarší vánoční trh do Německa

Vánoční trhy v Německu patří k nejznámějším. V malebném Norimberku, kde se nachází největší trhy ve střední Evropě, nesmíte minout stánky s typickým „norimberským perníkem“ a biskupskými chlebíčky. Na dospělé tu pak čeká specialita zvaná „Feuerzangenbowle“. Tento název označuje punč z červeného vína a rumu. Zájem budí i stánky partnerských měst, mezi kterými najdete i Prahu.

Kdo by neznal proslulé vánoční trhy v Drážďanech? Ne každý však ví, že patří vůbec k nejstarším doloženým vánočním trhům v Německu. Konkrétně Striezelmarkt, nacházející se na náměstí Altmarkt, pochází z roku 1434. Specialitou vánočních trhů v Drážďanech je drážďanská štola.

Drážďanská štola je specialita, kterou mohou péct pouze místní pekaři. Její pravost poznáte podle pečetě znázorňující "Zlatého jezdce".

Přehlédnout nemůžete ani stánky s dalšími pochutinami, ať už se jedná o ovoce, perníčky či známé figurky kominíka ze sušených švestek.

Do Bruselu na světelnou show

Belgie je pro milovníky čokolády splněným snem. Stánky vánočních trhů jsou plné belgických pralinek, horké čokolády, krásně zdobených vaflí a piva. Chybět nesmí ani slané pochutiny jako klobásky, mořské plody i hranolky. Zároveň pokud hledáte místo, kde si v klidu vychutnáte adventní čas, Brusel je tou správnou volbou. Gastronomické zážitky však zcela jistě předčí světelná show, konající se na náměstí u kostela St. Cathrine. Nechybí ani symbol trhů, a to kluziště, umístěné v prostředí vánočních stánků a atrakcí.

A tohle je Praha!

Vánoční trhy v Praze neznamenají pouze návštěvu Staroměstského náměstí, které láká nejvíce turistů. Praha nabízí spoustu krásných míst, která byste neměli minout. Na náměstí Míru před kostelem sv. Ludmily na vás čeká spousta stánků, ale i vánoční strom s ručně malovaným betlémem. Trhy na Pražském hradě pak nabízí magickou atmosféru tohoto místa, i výrobky od vybraných prodejců. Rozhodně nezapomeňte na procházku malebnými uličkami, protože není nad vůni vánočního cukroví, svařeného vína a klidnější atmosféry.

Zdroje: cestujlevne.com, radynacestu.cz, getbybus.com, invia.cz, turistika.cz, dresden.to

KAM DÁL: Recept na tradiční i více pikantní perníkové koření.