Jak naučit psa chodit na vodítku? Pokud váš mazlíček tahá a plete se pod nohy, zkuste tyto tipy

Pokud váš pes neustále tahá za vodítko, musíte mu názorně ukázat, že mu to dostat se k jeho cíli dříve rozhodně nepomůže, spíše naopak
 

Řada lidí očekává, že chůzi na vodítku by jejich pes měl zvládnout zkrátka automaticky. Opak je ale pravdou. Dokonce i tato základní schopnost vašeho mazlíčka vyžaduje trénink. Je možné tak zabránit škubání za vodítko a dokonce i nebezpečným úrazům.

Trénovat je potřeba psy všech velikostí, zejména pokud jde o chůzi na vodítku. Dokonce i malý pejsek se vám může připlést pod nohy a způsobit, že se buď zraníte vy, nebo on sám.

Než začnete

  • Nejdříve vašemu mazlíčkovi pořiďte obojek nebo kšíry, které mu budou dobře sedět.
  • Dále je také potřeba si pořídit nějaký typ pamlsků, které budete používat jako odměnu.
  • Používejte nějaký ukazatel dobrého chování, může to být buď klikr, nebo pozitivní slova jako "ano" nebo "dobře". Tato slova nebo klikr použijte vždy, když se pes zachová správně, ze začátku společně s odměnou.

Pomalu, ale jistě

Na začátku tréninku je nejlepší se soustředit pouze na krátké lekce, zejména se štěňaty. Tím, že byste na výcvik hned od začátku spěchali, způsobili byste více škody než užitku.

Za vodítko nikdy netahejte

Snažte se vždy zpozorovat kýžené chování. V momentě, kdy váš cvičenec nebude za vodítko tahat ani odmítat chodit, odměňte ho buď pamlskem, nebo klikrem. Jedině tak si totiž správné chování zafixuje.

Pokud váš pejsek neustále tahá za vodítko, musíte ho naučit, že ho to nikam nedostane, a to doslova.

V momentě, kdy bude za vodítko škubat, zastavte. Váš pes si toho, že jste zastavili, dříve nebo později všimne a buď přestane tahat, nebo se na vás otočí. Jakmile ucítíte, že vodítko povolilo, odměňte ho. Uvědomí si tak, že mu tahání nepomáhá se rychleji dostat ke svému cíli, ale spíše ho zpomaluje.

Chůze po straně

Pokud váš pes neustále mění strany nebo vás při vycházce obíhá, může způsobit, že o něj zakopnete a zraníte buď sebe, nebo svého psa.

Pokud se váš čtyřnohý kamarád ne a ne držet na straně, zkuste tyto kroky:

  • Snažte se držet jeho vodítko tak krátké, že pro něj nebude možné místo po vašem boku opustit. Zkrácení vodítka se ale nesmí přehánět, určitě ho nesmíte zkrátit tak moc, abyste ho za něj tahali.
  • Také se ho zároveň se zkrácením vodítka snažte na danou stranu nalákat. Toho nejlépe docílíte s pomocí pamlsků.
  • V momentě, kdy si uvědomí, po jakém vašem boku se má držet, s pamlsky pokračujte. Poté jen s postupem času nenápadně zvyšujte časový interval mezi jednotlivými odměnami, dokud si toto chování neutvrdí.

Zdroj: Nylabone

KAM DÁL:  Bolí vás záda? Existuje jednoduchý způsob, jak si od této bolesti ulevit.

Klíčová slova: