Některé bankovky brzy přestanou platit. Zkontrolujte si, jestli je náhodou nemáte v peněžence

Pětitisícová bankovka má viditelně užší "kovový" pruh. Jde tedy o vzor, určený k výměně...
  |   zajímavost

Inflace si v posledních týdnech a měsících dělá s našimi peněženkami doslova, co chce, a my se nestačíme divit, jak rychle bankovky mizí. Ke konci června navíc některé z nich přestanou platit, a tak bude dobré zkontrolovat si své případné úspory, schované pod polštářem. Víte, kterými bankovkami už brzy v obchodě nezaplatíte a co s nimi můžete udělat? 

Od konce června, tedy již za několik dní, přestanou platit bankovky v hodnotách od 100 do 2 000 korun, ale samozřejmě jen některé. Konkrétně se bude jednat o ty vydané mezi lety 1995 a 1999. Kromě data, které na jejich lícní straně najdeme, poznáme tyto bankovky na první pohled už podle výrazného prvku, který nepřehlédneme. Jde o stříbrný “kovový” pruh na jedné jejich straně, který je u zmiňovaných bankovek tenčí než u těch novějších, které budou platit dál. Navíc užší proužek nemění barvu při naklánění bankovky. Pokud tedy takové peníze v peněžence nebo trezoru najdete, je potřeba postarat se o jejich výměnu. 

Nic není ztraceno, času je dost

Je logické, že peníze, které přestanou platit, nebudou od prvního červencového dne bezcenné. Stále bude možné je vyměnit za novější, a to dokonce po celé dva roky - tedy až do 1. července 2024 - na všech pokladnách bank a úvěrových institucí. Ani po tomto datu ale nebude ještě nic ztraceno, i dále bude již neplatné bankovky vyměňovat Česká národní banka, ale jen na svých pobočkách. I když bude počet míst, kam bude možné bankovky k výměně přinést, omezený, doba, po kterou budou směňovány, naopak omezena nebude. Znamená to tedy, že pokud takovou bankovku najdete třeba za deset let, stále se s ní nebudete muset nadobro rozloučit. 

Výměna je bezplatná s jednou podmínkou

Dobrou zprávou je, že „úvěrové instituce provádějící pokladní operace a Česká národní banka jsou povinny provést výměnu neplatných tuzemských bankovek bezplatně bez omezení,“ uvádí zpráva ČNB. Má to ale jeden háček - a to předpoklad, že budou neplatné bankovky roztříděné podle nominální hodnoty. 

Které bankovky zůstanou v platnosti: 

  100 Kč vzoru 2018
  200 Kč vzoru 2018
  500 Kč vzoru 2009
1000 Kč vzoru 2008
2000 Kč vzoru 2007
5000 Kč vzoru 2009

Nejlepší bude takové bankovky utratit

Abychom se vyhnuli pozdější výměně bankovek, které už nebudou platit, na pobočkách bank, není nic jednoduššího, než je ještě v červnu použít při platbě v obchodech. Je totiž poměrně nepravděpodobné, že by jich měli lidé doma větší množství, protože jsou již delší dobu postupně stahovány z oběhu, a to při běžné kontrole, kdy jsou peníze - například tržba z obchodů - odevzdávány do banky. 

Důvod je pochopitelný

Proč vlastně dochází ke stahování starších bankovek z oběhu? Podle vysvětlení z České národní banky sníží používání jen jediného platného vzoru od každé hodnoty bankovek možnost záměny staršího méně používaného vzoru za padělek.

„Cílem tohoto kroku je mít v každé nominální hodnotě běžně používaných bankovek od 100 Kč do 2 000 Kč pouze bankovku jednoho vzoru, což přinese významné zjednodušení pro obyvatele České republiky a i pro zahraniční návštěvníky – bankovky běžně používaných nominálů budou mít jen jeden platný vzor, a sníží se tak nejistota či obavy z toho, zda jsou starší vzory bankovek ještě platné a zda se nejedná například o padělek,“ uvádí ČNB na svém webu. 

Zdroj: ČNB, mesec.cz

KAM DÁL: Proč Babiš pořád váhá s kandidaturou? Čeká, až mu jeho guru slíbí, že určitě vyhraje