S domácími mazlíčky toho máme hodně společného. Rakovina je hlavní příčinou úmrtí u téměř poloviny psů

Psí problémy jsou časo velmi podobné s těmi lidskými
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Pokud máte psa, dobře víte, o čem mluvíme. Páníček a jeho miláček jsou si často podobni více, než si připouštíme. Ale s domácími mazlíčky toho máme společného víc, než si myslíme. Rakovina je hlavní příčinou úmrtí téměř u poloviny psů. 

Rakovina není jen jednou z hlavních příčin úmrtí u lidí, ale také u zvířat. Ze 47 % se jedná o hlavní příčinu úmrtí u psů, zejména pak po desátém roce věku, a z 32 % u koček. Stále větší obavy vzbuzuje i obezita u psů, která stejně jako u lidské populace souvisí s nesprávným stravováním a nedostatkem pohybu.

Odhaduje se, že více než polovina psů a koček po celém světě trpí nadváhou nebo obezitou. Zvířata se v důsledku toho potýkají s podobnými zdravotními komplikacemi jako lidé, kteří trpí nadváhou, což zahrnuje i cukrovku, srdeční onemocnění a celkově sníženou kvalitu života.

Léčba je velmi podobná

Podobnosti pozorujeme i v oblasti léčby. Pokud např. majitel trpí bolestí nebo záněty souvisejícími s revmatickým onemocněním, a jeho kočka, pes nebo kůň mají stejnou diagnózu, mohou užívat přípravek obsahující totožnou účinnou látku. Pacienti a kočky s hypertenzí můžou též shodně užívat přípravek obsahující stejnou účinnou látku. Společnost Boehringer Ingelheim, farmaceutická firma s jedinečným zaměřením na synergie v oblasti zdraví lidí a zvířat, vyvíjí léčivé přípravky pro obě tyto skupiny pacientů, které často obsahují stejné účinné látky.

Vzhledem k tomu, že zdraví a životní styl lidí a zvířat začíná být čím dál propojenější, provedla společnost Boehringer Ingelheim průzkum, který zkoumal, jaký dopad má pouto mezi člověkem
a zvířetem na zdravotní stav. Výzkum ukázal, že:

  • Přítomnost zvířete může u pacienta pomoci snížit dávky přijímaných antidepresiv či sedativ.

Vzájemnou prospěšnost pouta mezi člověkem a zvířetem potvrzují zejména lidé, kteří se starají o nemocné děti.

Propojení zvířat a jejich majitelů

„Pouto mezi člověkem a zvířetem je prospěšné jak pro majitele, tak pro domácí mazlíčky. Toto pouto poskytuje psychickou a emocionální podporu, která dle nejnovějších zjištění zlepšuje výsledky léčby pacientů,“ říká Jean-Luc Michel, globální ředitel veterinární divize ve společnosti Boehringer Ingelheim, a dodává: „V naší společnosti chápeme, jaký klíčový vliv mají zvířata na naši pohodu a zdraví, včetně lidí s dlouhodobým onemocněním. Proto toto jedinečné pouto podporujeme i skrze naši práci, ve které se zaměřujeme na péči o zdraví lidí i zvířat.“

Kampaň „A Unique Bond“ (Jedinečné pouto) se zaměřuje na spojení mezi zvířaty a lidmi trpícími onemocněním. Ukazuje veřejnosti, jakou oporou jsou zvířata pro pacienty, kteří se nachází v těžké životní situaci a učí se žít s takovými zdravotními problémy, jakými jsou cukrovka nebo prodělaná cévní mozková příhoda.

KAM DÁL: Venku tropy, houbaři přesto nosí plné koše. Najít se stále dá slušná úroda.

Klíčová slova:
pes