Vatové tyčinky: Nejhorší způsob, jak si můžete čistit uši

Tenká vrstva ušního mazu je velmi žádoucí
 

Asi každý z nás si někdy své uši vyčistil vatovou tyčinkou. Pravdou ale je, že to není zrovna nejlepší způsob, jak našim uším ulevit od mazu. Jednoduchost jejich používání je totiž vykoupena poměrně velkým nebezpečím.

Ušní maz je jednou z věcí, která nám neustále otravuje život. Působí totiž v uchu velmi nekomfortně a je také značně neestetický, což se řeší již dlouhá staletí a bezesporu si pamatujeme scénu z oblíbeného seriálu Bylo nás pět, kdy pan Fajst nabádal k tomu, aby měla mládež uši čisté.

V rámci čištění uší se nejvíce využívají vatové tyčinky. Jsou jednoduché na používání, relativně finančně dostupné a navíc je pocit po vyčištění nepopsatelný. Ovšem pozor. Jestli máte jen trochu silnou vůli, tak byste se jich určitě měli vzdát, protože vás dřív nebo později přivedou do ordinace lékaře.

Z uší se dostane i přirozenou cestou

Zajímavostí může být fakt, že je ušní maz, kterého se chceme zbavovat, vlastně prospěšný. Jeho úkolem je totiž zadržovat bakterie a nečistoty, které by se mohly dostat až k ušním bubínkům. Tenká vrstva ušního mazu ve vnitřním uchu je tedy naopak velmi žádoucí.

Ušní maz neboli cerumem je směsicí mastných výměšků speciálních potních žláz v zevní třetině zvukovodu. Obsahuje také šupinky odloupané kůže a prachové částice, je též lepkavý, voděvzdorný a jeho funkcí je ochrana ucha před vysoušením.

Ušní maz je navíc kromě toho schopen dostat se z uší také přirozenou cestou. Když žvýkáte, vaše sanice vytvářejí jakousi pumpu, která pomalu posunuje maz ven z uší. Ten pak oschne a odrolí se. Takže v reálu není ušní maz takovým problémem, samozřejmě, pokud vám ho ve zvukovodu nevzniká extrémně mnoho.

Jaké hrozí nebezpečí?

V souvislosti s používáním tyčinek se asi nejčetněji mluví o nebezpečí protržení ušního bubínku. Ano, sice je to klidně možné, ale pravděpodobnost, že se něco takového stane, není příliš velká. Spíše jde o to, že si šťouráním uši moc nevyčistíte. Vidíte, že je tyčinka po vytažení z ucha žlutá, což vás tak nějak uspokojí.

Jenže skutečnost je taková, že jste ušní maz pouze posunuli hlouběji k ušnímu bubínku, kde se z hmoty postupně vytváří špunt. Kvůli němu vám po čase začne hučet v hlavě a budete také hůře slyšet. Něco takového vám pak z ucha dostane pouze lékař. Navíc při čištění vatovými tyčinkami můžete poškodit ochrannou vrstvu v ušním kanálu, kam se pak jednodušeji dostane infekce.

Jak si tedy uši vyčistit?

Zbavit se zvyku, který možná děláte od dětství, není samozřejmě snadné. Jedinou možností je nejspíše tyčinky vzít, zahodit je a už je nikdy více nepoužívat. Jestli to opravdu nejde, tak si zkuste tímto způsobem uši čistit jen třikrát za měsíc. Dělejte to ideálně po vysprchování, protože horká voda je schopna ušní maz alespoň zčásti uvolnit. Tyčinku držte dvěma prsty v místě, kde končí vata, díky čemuž zamezíte, aby se tyčinka dostala příliš hluboko do ucha, a lehce vytřete vnitřek ucha, hlavně se nesnažte jít více hluboko.

Uši si následně zacpěte kouskem vaty, což zamezí, aby ušní maz vytekl během noci ven. Ráno z uší odstraňte vatičky, nakloňte hlavu na jednu stranu a kápněte do jednoho ucha trochu kysličníku. Počkejte, až skončí šumící proces, následně hlavu nakloňte na druhou stranu a tekutiny vytékající z ucha vysušte. Podobně pokračujte i u druhého ucha. Celou proceduru klidně opakujte.

KAM DÁL: Nespravedlivě odsouzený kolaborant Vlasta Burian. Král komiků se narodil před 130 lety.


Životní styl

Zdraví

V obraze