Práce pro studenty je stále více

Zobrazit fotogalerii (8)
 

Situace na trhu práce se obrátila. Studenti a absolventi dříve sháněli práci jen velmi obtížně. Nabídky volných pracovních míst dnes naopak výrazně převyšují poptávku po nich. Potvrdil to i veletrh pracovních příležitostí pro studenty a absolventy Šance VŠE.

Tváří v tvář: 2 700 zájemců a 73 firem

Veletrh pracovních příležitostí pro studenty a absolventy Šance VŠE se 15. a 16. března rozběhl ve velkém. Na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze se vystřídalo 73 firem a návštěvnost se pohybovala okolo 2 700 lidí. Kolik uchazečů skutečně získalo práci je ale téměř nemožné měřit. „Firmy navážou kontakt a dále s těmi lidmi komunikují,“ sdělila ČtiDoma.cz koordinátorka veletrhu Ing. Dana Berková.

O navazování kontaktů jde některým zaměstnavatelům v první řadě. „Máme řadu pracovních nabídek, které nejsou vhodné pro studenty. Přesto je s nimi dobré udržovat kontakt, jelikož pro ně najdeme uplatnění v budoucnu,“ řekla nám Iveta Kotrhonz z IT Talents. O studenty nižších ročníků příliš nestáli ani v Kooperativě. „Zaměřujeme se na poslední ročníky, absolventy, česky mluvící a těch je tu pomálu. Spíše sem chodí lidi z nižších ročníků a letos tu je i hodně cizinců,“ řekla nám Martina Ludvíková z Kooperativy.

S faktem, že relevantních uchazečů je málo, se v poslední době potýká řada firem. „Nabídka je teď poměrně široká. Šikovní studenti jsou téměř na roztrhání,“ potvrdila nám Dana Berková. „Pracovních příležitostí je mnohem více než lidí na trhu,“ souhlasí Iveta Kotrhonz z IT Talents. „Myslím si, že studenti a absolventi mají nyní opravdu velkou šanci se uplatnit.“

S brigádou pohořela

Na veletrh zavítala i studentka třetího ročníku Katka. Jestli tady práci nebo stáž skutečně našla se, teprve uvidí. Zajímaly jí především firmy jako Komerční banka nebo Česká spořitelna. Co se týče sdílnosti zástupců firem, záleželo podle ní na konkrétní firmě.

„Setkala jsem se i s odpovědí, že tu lidé z konkrétních oddělení nejsou nebo, že zkrátka nevědí. Nepotěšilo mě, že univerzální odpovědí bylo odkazování na webové stránky. Práci ale nabízeli okamžitě téměř všichni,“ říká. Bystrá studentka hned navrhuje řešení, jak nedostatky odstranit. „Líbilo by se mi, kdyby studenti mohli rovnou odevzdat žádost o brigádu, a ne doma ještě proklikávat webové stránky. To, že jsme na veletrh přišli, přece ukazuje větší zájem o práci, než když jim jenom pošleme email.“

Hledání povolání, nebo cesty k sobě

S novými nápady ostatně není podle koordinátorky veletrhu problém. „Máme standardní koncept, ale pokud přijde firma s novým nápadem, snažíme se ho zrealizovat,“ uvedla pro ČtiDoma.cz. „Podruhé máme na Šanci koučink. Standardně tu probíhají konzultace CV, focení na CV, konzultace podnikatelského záměru.“

Na VŠE navíc funguje Rozvojové a poradenské centrum. Studentům, kteří s volbou zaměstnání ještě tápou, poskytnou kariérové poradenství nebo psychodiagnostiku. „Snažíme se jim pomoci najít cestu k sobě. Studenti mají možnost si ujasnit to, co podvědomě tuší, ale nedokážou to přesně pojmenovat,“ dodává paní Berková.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru