VETERINÁŘ RADÍ: Ušní polyp u koček není legrace

Drbe-li se vaše kočka na uchu, měli byste jít za veterinářem, zda nejde o polyp
  |  

Klepe vaše kočka hlavou, škrábe se v okolí ušního boltce, špatně polyká nebo má dechové potíže? Tím nejlepším, co pro svoji kočku můžete udělat, je zajít s ní k veterináři. Může totiž mít například ušní polyp. Onemocnění si žádá operační zákrok, mastičky ani prášky tu nejsou nic platné.

Když je ucho u kočky hladké, růžové, nebolestivé, bez zápachu a výtoku, pak je zdravé. Ovšem čas od času může vaše zvířecí mazlíčky ucho pěkně potrápit. Jedním z onemocnění uší u koček je ušní polyp.

Polypy si lze představit jako výchlipky sliznice, které prostupují do dutiny zvukovodu a svou přítomností způsobují mechanické narušení prostředí se vznikem zánětlivých stavů. Postižené mohou být kočky všech věkových kategorií, především však kočky mezi prvním a čtvrtým rokem věku. Někdy je ušní polyp bohužel správně diagnostikován až ve věku, kdy je kočce již 10 a více let. Tyto kočky většinou měly celoživotní zánět v uchu. Ušní polypy u koček mohou mít za následek těžké poškození ušního bubínku zvířete.

Jak se onemocnění projevuje?
Podle Marka Galbince z veterinární kliniky Vethope není přesná příčina ušních polypů známa, ale teorie naznačují, že jsou výsledkem zánětlivé reakce. "Polypy nejsou často ihned rozpoznány, a tak je zvíře opakovaně léčeno lokálními antibiotiky, kortikoidy, preparáty proti kvasinkám či ušnímu svrabu. To vše ve většině případů bez zlepšení stavu pacienta," říká veterinář.

Kočka je při výskytu polypů vyrůstajících ze středního ucha hluchá na postiženou stranu, jelikož je poškozen bubínek a jsou utlačovány sluchové kůstky. Zvíře pak může klepat hlavou nebo se škrábat v okolí ušního boltce. Ucho bývá i na pohmat bolestivé, případně má hnisavý a/nebo krvavý výtok. Někdy může postižený jedinec naklánět hlavu na stranu a mít poruchy koordinace chůze. 

Jedním z pozorovaných projevů je také pokleslé horní víčko, zúžená zornička a třetí víčko může částečně překrývat oko. Tyto příznaky obvykle začínají pomalu a stávají se chronickými s omezenou reakcí na běžnou léčbu. Polypy mohou také růst ze středního ucha přes Eustachovou trubici do nosních dutin a krku. Kočky s polypy v těchto místech mohou mít potíže s dýcháním nebo polykáním.

Co vašeho miláčka čeká při vyšetření?
Diagnóza je obvykle založena na důkladném vyšetření zvukovodu otoskopem, kdy je světelný zdroj zavedený přímo do ucha a přes lupu lze vidět světle růžové masy. U koček s opakovaným zánětem zvukovodu by měl veterinární lékař zvíře vždy vyšetřit s cílem vyloučení ušního polypu.

Podle doktora Galbince je někdy potřeba kočku k vyšetření uspat. Aby byl polyp viditelnější, je nutné zvukovod propláchnout a vyčistit od hnisu a jiných nečistot. Jakmile je polyp nalezen, je možné provést biopsii pro vyloučení nádoru dlaždicových buněk. Rentgen hlavy může také pomoci identifikovat patologii středního ucha. Nezbytné je odebrat vzorek na mikrobiologické vyšetření.

MVDr. Marek Galbinec při operaci ušního polypu

Léčba polypů
Léčba je obvykle chirurgická. Vzhledem k tomu, že polypy jsou většinou připevněny pouze tenkou, dlouhou stopkou, lze je snadno odtrhnout.

Pokud však není odstraněna základna polypu, polovina až tři čtvrtiny polypů v uchu znovu naroste za 1 až 8 měsíců. Proto se doporučuje složitější chirurgický zákrok nazývaný bullektomie – operace, při níž se odstraní část kosti, která obklopuje vnitřní ucho.

"Je-li proveden tento zákrok, opětovný výskyt polypu je extrémně vzácný," říká Marek Galbines a dodává, že v závislosti na vyvolávající příčině nebo přítomnosti infekce se následně mohou podávat antibiotika po dobu několika týdnů po provedení chirurgického zákroku. Vethope provádí takových operací zhruba třicítku ročně.

Pooperační péče a prognóza
Některé kočky mohou mít po operačním zákroku přechodné neurologické poruchy (pokles horního víčka, přetažení třetího víčka přes oko, zúženou zorničku nebo dokonce nekoordinovaný pohyb a potíže při chůzi). Ve většině případů tyto příznaky odezní během několika týdnů.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru