Indický ženšen vrací ženám chuť k sexu. Bojí se ho rakovina i cukrovka

Ashwagandha je rostlina, která pomáhá s intimním životem
  |  

Trápí vás astma, cukrovka nebo rakovina? Rostlina Ashwagandha neboli indický ženšen je doslova zázračná. Působí příznivě proti všem možným nemocem. Jedním z významných plusů je to, že rostlina výrazně pomáhá při léčbě sexuality a neplodnosti. Zrychluje spermie a ženám navrací chuť k sexu.

O rostlině jménem Ashwagandha pravděpodobně slyšíte poprvé, rozhodně byste si ale měli název této rostlinky zapamatovat. Indický ženšen neboli Ashwagandha je ájurvédská bylina, která se víc než čtyři tisíce let používá k omlazení a posílení těla.

Ve starověku používali léčitelé právě tuhle bylinu jako omlazující tonikum. Ashwagandha navrátila sílu i na kost vyhublému člověku. Rostlina je takzvaný adaptogen, to znamená, že poskytuje tělu všeobecnou odolnost proti nemocem. 

Ashwagandha (ašvagandha) je známá i pod názvy indický ženšen nebo zimní třešeň. Její latinský název je Withania somnifera.

Indický ženšen jako prevence rakoviny? 
Rostlina se používala odpradávna na nemoci jako astma a bronchitida, artritida, ale pak i vážnější nemoci jako rakovina nebo cukrovka. Pozitivně působí také pro léčbu kandidózy, zánětů, revmatismu, nevolnosti a celkově proti stresu. Ashwagandha působí jako velmi podobně jako sedativum, proti křečím, má protizánětlivé a protinádorové účinky.

Pozitivní vliv má rostlina také na některé funkce mozku, jako je třeba zlepšení schopnosti získat informace a uchovat je. Rostlina tedy zlepšuje fyzickou a duševní kondici a je ideální pro staré lidi, zpomaluje i procesy stárnutí. Příznivě působí při kardiovaskulárních chorobách, snižuje krevní tlak a celkově podporuje imunitu.

Je to ale všechno pravda? V současné době probíhá celá řada výzkumů o indickém ženšenu. Jedním z nich je výzkum o vlivu rostliny na sexuální život mužů i žen a potenciální léčbu neplodnosti. 

Tři studie o neplodnosti: Mužům indický ženšen zlepšuje spermie
Příčinou neplodnosti u mužů je nízký počet spermií nebo jejich nedostatečná rychlost. Na téma neplodnost mužů byly provedeny nejméně tři studie. První studie porovnala dvě skupiny celkem 46 mužů. První skupině bylo po 3 měsíce podáváno placebo, druhé skupině bylo po stejný čas podáváno 225 mg extrahovaného kořen Ashwagandhy (s 5 procenty dávky anolidů).

Dávku muži užívali každý den po celých 90 dní. U skupiny mužů, kteří užívali placebo, došlo ke zlepšení o 29 procent, u druhé skupiny mužů, kteří užívali rostlinu Ashwagandhu, došlo ke zlepšení o neuvěřitelných 167 procent. 

K hlavním účinným látkám ašvagandha patří withanolidy, obsahuje látky steroidního charakteru, laktony, tropanové alkaloidy, glykosidy, volně aminokyseliny – např. kyselinu glutamovou, kys. asparagovou, glycin, alanin, prolin, tryptofan a cystin, jakož i hojnost minerálních látek, z nichž nejdůležitější je biologicky velmi dobře dostupné železo.

Pohyblivost spermií se zlepšila o 57 procent proti mužům na placebu (9 procent). Objem spermií se zlepšil o 53 procent ve srovnání s muži na placebu (20 procent). Testosteron narostl o 17 procent, u mužů užívající placebo jen o 4 procenta. Lutenizační hormon vzrostl o 34 % ve skupině s ashwagandhou, ale ve skupině s placebem pouze o 8 %. 

Z výsledků tedy jednoznačně vyplývá, že má indický ženšen naprosto výborné výsledky u mužů. "Koncentrace spermií, jejich pohyblivost a poškození volnými radikály se výrazně zlepšily. Hormon testosteron a hormon luteinizační vzrostly. Právě tyto hormony jsou klíčové pro samotnou plodnost. Ashwagandha může být použita jako alternativa terapie pro léčbu mužské neplodnosti," vynášejí závěr autoři studie.

Rostlina, která ženám navrací chuť k sexu
Rostlina však působí pozitivně také na ženský sexuální život. To potvrzuje studie, kdy bylo 50 ženám se sexuální dysfunkcí (tedy poruchou vzrušivosti) předepsán indický ženšen (s 5 procenty dávky withanolidů) a nebo placebo. 

Všechny ženy měly nějaký sexuální problém, buď snížení sexuální vzrušivosti, absence sexuální touhy, neschopnost nebo poruchu ženského orgasmu a podobně. Dávku ženy dostávaly dvakrát denně po dobu 2 měsíců.

Index ženské sexuální funkce (FSFI) se zlepšil více ve skupině s Ashwagandhou. Ve skupině s placebem FSFI skóre vzrostlo z 13.57 na 20.06, ve skupině a ashwagandhou skóre stouplo z 13.63 na 23.86. Takzvaný index ženské sexuální dysfunkce měří touhu, vzrušení, zvlhčení, bolest, orgasmus a uspokojení. Je zvláštní, že jsou na rozdíl od mužů výsledky srovnatelné, i tak nicméně Ashwagandha zlepšila celkovou vzrušivost, zvlhčení, uspokojení a orgasmus lépe než placebo. 

Jaké všechny účinky má Ashwagandha:

 • odstraňuje sexuální poruchy a neplodnost, podporuje libido a hormonální rovnováhu
 • tonikum, které vyživuje a regeneruje organismus, harmonizuje tělo, vyživuje tkáň, zejména svaly a kosti, působí proti stárnutí
 • zlepšuje paměť
 • vhodné při artritidě (bolestivé, zanícené a oteklé klouby)
 • čistí krev, zvyšuje počet krvinek (ašvagandha obsahuje železo)
 • snižuje deprese a úzkostné stavy
 • odstraňuje nespavost, posiluje nervový systém
 • vhodné při podváze
 • sportovcům chrání svalovou hmotu
 • brání působení kortizolu, hormonu uvolňovaného při stresu
 • přípravek snižuje hladinu cukru v krvi

Rostlina Ashwagandha nebo také indický ženšen však není vhodná pro těhotné ženy, děti a pro lidi s poruchami štítné žlázy. Přestože jde o přírodní léčbu, nemělo by se nikdy překračovat doporučené denní dávkování rostliny, což jsou zhruba jeden až dva šálky čaje z indického ženšenu denně. 

To potvrzuje studie, kdy bylo 50 ženám se sexuální dysfunkcí (tedy poruchou vzrušivosti) předepsán indický ženšen (s 5 procenty dávky withanolidů) a nebo placebo. 

Tip: Pokud bojujete s poklesem sexuální touhy, mohou vám pomoci také afrodisiaka pro ženy. Lze vybírat z mnoha různých forem - od doplňků stravy, přes rozpustné tablety, kapky, afrodisiakální gely až po speciálně navržené parfémy
 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru