Tohle nechcete vědět! Test odhalil v čajích proti nachlazení pesticidy a toxický plevel, nejhorší je ten z Polska

30.11.2016 - 08:30   |  

Zimní měsíce jsou pro lidský organismus zatěžkávací zkouškou. Počasí je nestálé, teploty nízké a dopravní prostředky i kanceláře plné těch, kteří už svůj boj s virózou prohráli. Způsobů, jak se vypořádat s jejími příznaky, je celá řada, k těm nejběžnějším přitom patří popíjení čajů proti nachlazení. Ale pozor na to, co pijete!
 

Ne všechny bylinné směsi mají na zdraví blahodárný účinek, některé z nich mohou být dokonce toxické. "Uvařte mu čaj s citronem," radí doktor v legendárním večerníčku Mach a Šebestová mamince angínou ochořelého Kropáčka. A tak není divu, že usrkávat horký čaj při prvních známkách oslabené imunity napadne každé malé dítě.

Reportér Jan Tuna proto nechal v nezávislé laboratoři Vysoké školy chemicko-technologické v Praze otestovat dvanáct výrobků, aby zjistil, co bylinné směsi skutečně obsahují. Překvapení bylo velké! Výsledky prokázaly u několika z nich nejen přítomnost plevele, ale také pesticidů a plísní, a to v takovém množství, že byl Státní zemědělské a potravinářské inspekci předán podnět k jejich okamžitému stažení z prodeje.

Nejhůře dopadl porcovaný čaj značky Babička Růženka s názvem Sedmero bylin s echinaceou. "Tento čaj dovezený z Polska měl tak vysoký nález tropanových alkaloidů, konkrétně atropinu a skopolaminu, jaký jsme už dlouho neviděli. Jedná se o látky, které se do čaje dostanou kontaminací s toxickými bylinami, například durmanem, a rozhodně by v něm být neměly. Směs navíc obsahuje plísně a rezidua pesticidů, například množství herbicidu je v něm čtyřikrát vyšší, než dovoluje evropská legislativa," upřesňuje výčet škodlivých látek profesorka Jana Hajšlová.

Propadákem se stal také v lékárně zakoupený čaj Nachlazení a chřipka od výrobce Aromatica CZ, Šlapanice. Obsahoval celkem deset reziduí pesticidů, z toho tři několikanásobně přesahující maximální povolené limity a dva, které se k těmto limitům blíží. Což jsou čísla, která vám doslova vyrazí dech.

"Takovýto koktejl pesticidů by vůbec neměl přicházet na trh, protože pak už je otázka, zda nás skolí více nachlazení, nebo právě on," varuje Hajšlová, která je jedinou Češkou vyznamenanou prestižním oceněním Harvey W. Wiley Award udělovaným vědcům za mimořádný přínos k vývoji analytických metod.

Naopak mezi sáčky, které lze horkou vodou bez obav zalít, doporučili potravinářští odborníci ty od značek Jemča - Nachlazení z řady Bylinková terapie a Čaj bylináře – Při nachlazení, které se staly absolutními vítězi testu. Na další testované produkty se můžete podívat v pořadu A DOST! na Stream.cz.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru