Plná krmítka ptákům zachrání život. Ale víte, co do nich rozhodně nepatří?

Krmítko v zahraděj je v mrazech pro ptáky životně důležité
  |  

Krmítko s dostatkem potravy by mělo být v zimě na zahradě nebo na parapetu okna samozřejmostí. Pro ptáky, zvlášť ty malé, totiž znamenají dlouhotrvající teploty pod nulou každodenní boj o přežití, a tak jim krmítka mohou v krutých mrazech zachránit život.

Nezapomínejte na své opeřené přátele, jejich zpěv by vám na jaře mohl scházet. Zobající ptáci navíc mohou být i vítaným zpestřením, které je budou pozorovat z tepla domova. Nejběžnějšími hosty na krmítkách u domů a v zahradách bývají sýkora koňadra a modřinka, zvonek zelený, vrabec domácí a polní a kos černý.

Co nasypat a co pověsit
Nejvhodnější potravou pro přikrmování ptáků jsou slunečnicová semínka a drcené ořechy. V menší míře lze jako doplněk použít i semena máku, řepky, prosa, loupaného ovsa a pšenice. Pro kosy, kvíčaly, cvrčaly a brkoslavy je vhodné zavěsit kolem krmítka nebo na větve před okno jablka a plody jeřabin. Sýkorky, brhlíky a strakapoudy spolehlivě přiláká pověšený hovězí lůj. 

"Do krmítek v žádném případě nepatří zbytky jídel z kuchyně, chleba a slané pečivo. Ptáci by mohli po jejich pozření uhynout," upozornila Šárka Tlustá z Českého svazu ochránců přírody Vlašim.

Krmítka se plní hladovými ptáky hlavně po ránu

Bohaté ptačí snídaně
Čím menší jsou ptáčci, tím větší mají tepelné ztráty a zrychluje se jim metabolismus. Pokud se přes den nevykrmí, nepřežijí noc. Například naši nejmenší ptáci králíčci přes noc ztrácejí třetinu své hmotnosti. Pokud ji přes den nezvládnou nabrat zpět, uhynou.

"Největší nápor u krmítek je vždy brzy ráno, kdy vyhladovělí ptáci oblétávají zdroje potravy. Kolem poledne bývá většinou klid a ruch na krmítkách nastává zase až odpoledne a pak večer, kdy se ptáci připravují na noc," tvrdí ornitologové.

Jak správně umístit krmítko
Krmení pro ptáky samozřejmě můžete umisťovat libovolně, třeba do svých zahrad, městských parků a na okenní parapety či balkony panelových domů. Při umisťování ptačích krmítek však dbejte na to, aby nebyla snadno dostupná pro dobře šplhající predátory, jakými jsou kočky a kuny.

"Neinstalujte je ani blízko velkých skleněných ploch nezviditelněných záclonou či polepovými obrázky: Ptáci do nich často naráží, tak si mohou přivodit i smrtelné zranění. Krmítka, nádobky s krmením i krmení samo by mělo být na místech, kde mají ptáci dostatečný rozhled a tím přehled o blížícím se nebezpečí, například lovících dravcích," dodala ochranářka.