Škola v Líbeznicích stála 44 milionů. Vyplatila se sázka na originalitu?

Škola v Líbeznicích je výjimečným projektem, který nadmíru dobře funguje. Proč to tak je a jak se dají realizovat úspěšné projekty ve veřejném sektoru? Možná budete překvapení, ale stačí mít trochu odvahy a nesáhnout vždy po tom úplně nejlevnějším řešení. Nakonec se investice do originality vyplatí. 

01.03.2017 - 07:30   |  

Líbeznice jsou malou obcí, přesto se zde realizoval originální projekt, na který bychom neměli zapomenout. Co je na místním vzdělávacím zařízení tak neobvyklého?

Hned na začátku je třeba zmínit, že v Libeznicích se rekonstruovala řada staveb a všechny velmi zdařile. Od radnice, přes dům sociálních služeb, až po krásné náměstí. Za pozornost však stojí především základní umělecká škola, která získala naprosto neotřelou a originální budovu, která žákům poskytuje kvalitní zázemí pro start do dalšího studijního života. Líbeznice dokazují, že i malá obec si může dovolit moderní a odvážnou architekturu.

Dětem se tam líbí

Stavbu školy realizoval architektonický ateliér Projektil, který tvoří úspornou, vstřícnou a svěží architekturu. Baví je inovativní typologie a technologie. Ateliér je mimo jiné i autorem Národní technické knihovny v Praze.

Razí spojení současného umění, designu, architektury a krajiny. Což je znát i na škole v Líbeznicích, která není oddělena od okolního prostoru. Naopak s ním kooperuje, více prostor otevírá a navazuje na okolní krajinu. 

Budovy, zvláště ty stavěné ve veřejném zájmu, by totiž měly prostory spojovat a být příjemné nejen pro lidi uvnitř budovy, ale i pro ty, kteří procházejí kolem. "V budově se dětem líbí. Ale je jasné, že je to pořád škola. Uvnitř se učí prvňáci a třeťáci. Po vyučování zde funguje i družina. Budova působí velmi světle a myslím, že poskytuje dětem dostatečný prostor," potvrzuje hospodářka ze školy v Líbeznicích Dita Procházková. 

Budova s nápadem

Budova školy má kruhový půdorys a její střed je vyhrazen pro atrium, díky kterému je ve tam dostatek světla. Střed budovy je vybarven žlutou barvou, která symbolizuje slunce. Slunce uprostřed má kolem sebe v přesné vzdálenosti i velikosti ostatní planety, podle kterých se jmenují konkrétní třídy. Sáhnout po betonu jako hlavním stavebním materiálu, který je "přiznaný" i v interiérech, bylo odvážné.

Beton má totiž celkově špatnou pověst, jako stavební materiál prý působí příliš tvrdě, studeně a smutně. Trochu jako atomový kryt. Jenže opak je pravdou. Škola hraje barvami a šedý beton je příjemným jednotícím prvkem. Pokud jde o prostředí, ve škole je spíše teplo nežli zima. Celkově realizace stála Líbeznice 44 milionů korun a už teď je jasné, že se to vyplatilo.