Karlštejn jednou vidět nestačí

Do dnešního dne navštívilo památku o 1000 návštěvníků více než loni.
Zobrazit fotogalerii (2)
  |  

Říká v ohlédnutí za uplynulou sezónou zástupce kastelána Lukáš Kunst. Kdy bylo na hradě nejvíce návštěvníků? Jak moc láká známý český hrad cizince? A co na hradě plánují v nadcházející zimní sezóně?

Na Karlštejně jste na konci října přivítali dvoutisícího návštěvníka. Rovněž ostatní památky hodnotily uplynulou sezónu jako dobrou. Při srovnání s loňským rokem, byla letos návštěvnost vyšší nebo nikoliv?

Letošní sezónu hodnotíme jako úspěšnou, i když jsme teprve zahájili její zimní část. K dnešnímu dni přišlo na Karlštejn asi o 1000 návštěvníků více, než v loňském roce.  Management hradu se každoročně snaží nabízet také zajímavé doprovodné akce (koncerty, divadla, noční prohlídky…), protože na hradech a zámcích se pořád něco děje a stojí za to se na naše památky vracet. Karlštejn jednou vidět nestačí.

Vrchol návštěvnosti byl v roce 1995

Ve čtvrtek 29. října byl mezi sedmi sty návštěvníky hradu Karlštejn i pan Vladimír Dlouhý s přítelkyní, rodák z Chomutova, letošní 200 000. návštěvník hradu.

 Který den přišlo na Karlštejn vůbec nejvíce návštěvníků? Kolik jich bylo? 

Letošní rekord v návštěvnosti nastal v sobotu 22. 8.2015, kdy na hrad došlo 2256 návštěvníků. Vrchol návštěvnosti byl v roce 1995, kdy jsme hradem provedli 350 000 návtěvníků za rok. V současné době se roční návštěvnost pohybuje kolem 235 000 lidí.

Nejžádanější cizojazyčná prohlídka je v angličtině

 Jaký je poměr Čechů a cizinců, kteří na hrad přijíždějí? Odkud z ciziny se na Karlštejn jezdí nejvíc? 

Poměr je v současné době asi 60% Čechů a 40% cizinců. Lze tak soudit pouze podle využitých cizojazyčných prohlídek. Jednotlivé země přesně definovat nemohu, ale nejvíce je u zahraničních návštěvníků vyžadována samozřejmě angličtina.

Jak bude vypadat provoz hradu v nadcházejících měsících? Bude hrad stále otevřený návštěvníkům? Plánujete nějaké akce ve spojitosti s blížícími se Vánoci? 

Ano, hrad bude do 17. listopadu otevřen denně kromě pondělí a dále pak jen o víkendech. 26. prosince pak otevíráme vánoční provoz a to bude otevřeno denně kromě pondělí a to až do 10.1.2016. Během první a poslední adventní neděle proběhne v podhradí Karlštejnský královský advent, 20.12.2015 od 17:00 a 19:00 hodin v Rytířském sále hradu zazní Rybova mše Vánoční a 27. 12. 2015 pak tradiční Štěpánské koledování se skupinou CHAIRE.

Čtěte také:


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru