Kickboxerka Martina z Horních Počernic: Kondice dětí je horší a horší

  |  

Nedávno jsme vás informovali o tom, že Horní Počernice mají svou šampionku v kickboxu, mladičkou Martinu Ptáčkovou. Ta kromě vlastního tréninku stíhá také trénovat děti.

 

 

Pokud zájem nevydrží, zůstat alespoň u pohybu!

Jak mají děti začít se sportem? „Záleží na každém jednotlivci. Já sama bych se přikláněla a i to praktikuji, začít s jednoduchými pohybovkami, pak podle talentu přidávat prvky z různých bojových sportů. Pokud bude zájem trvat, soustředit se už na dané odvětví, pokud ne - zůstat alespoň u pohybu,“ řekla nám Martina. „Velký vliv na rozvoj dětí mají rodiče, kteří jsou pro ně často vzorem. Vím dobře, o čem mluvím. Bez podpory své rodiny bych nemohla vše zvládnout. Jsem za to vděčná. S tátou i bratrem (mimochodem velmi úspěšným fighterem v kickboxu, jiu-jitsu a fightingu) jezdíme na závody a trénujeme už dlouho,“ popisuje Martina, jak jim to v rodině funguje: „Bez rodiny bychom s bráchou nebyli nic. Každý nemá takovou podporu. Rodiče dnes nevěnují svým dětem dostatek času, a to se musí vždy někdy a někde projevit.“

 

Kdy jste naposledy cvičili vy?

Podle Martiny není situace ve sportu děti růžová: „Dnešní děti o sport a pohyb obecně moc velký zájem nejeví. Jejich kondice je stále horší a horší. Špatně zvládají základní dovednosti a pohyb je pro ně někdy i noční můrou. To vede k nadváze a dalším zdravotním obtížím. Mnoho rodičů jen nečinně přihlíží a sami jsou často špatným příkladem. Ruku na srdce... Kdy naposledy jste sportovali, Vy? Snažte se to napravit. Budoucnost dětí nám nesmí být lhostejná. Přijďte si zacvičit i Vy a podporujte sport!“ apeluje Martina.

 

Od počítačů k pohybu, z ulice do tělocvičny

A kdy by měly děti se sportem začínat? „Určit věk sportovních začátku dětí nejde. Každý človíček je individualita a prochází různými obdobími - kdy ho něco baví, a pak zase ne. Později se k tomu i vrátí. Rozhodně si, ale nemyslím, že musí všichni závodit nebo být součástí sportovního oddílu, ba naopak. Moji vizí je ukázat, že pohyb je nedílnou součástí každého dne. Komu se to podaří, dá dětem myslím, velice cenný dar. I když většina dětí si toho moc neváží. Venku s kamarády tráví při pohybu minimum času. Mobily, tablety, počítače a další elektronika jsou pro ně větším lákadlem než poctivý a pravidelný trénink. Já se toto snažím alespoň trochu změnit. Mým heslem je dostat lidi od počítačů k pohybu, z ulice do tělocvičny,“ uvádí Martina, takže jí v tomto nadšení určitě budeme držet palce!  


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru