V prosinci se na železnici umírá nejčastěji, letos 20 mrtvých!

Pod vlakem zahynulo letos 196 osob
 

V posledních týdnech jsme si nemohli nevšimnout, že na železnici se každou chvíli stane nějaká nehoda, velmi často při ní skončí člověk pod vlakem. Na to, kolik lidí letos na železnici zahynulo a proč, jsme se zeptali Martina Drápala, mluvčího Drážní inspekce.

 

Ke kolika skonům na kolejích doposud došlo?

V letošním roce se dosud událo celkem 260 střetů vlaku s osobou, přičemž při těchto nehodách zemřelo dosud 196 osob.

 

Ke kolika prokázaným sebevraždám?

Přesná čísla za rok 2015 dosud nemáme a budeme je zpracovávat během prvního čtvrtletí roku 2016, nicméně ze statistik let minulých je možné odhadnout, že se bude jednat cca 35 až 40 % případů. V řadě případů se prokázat sebevražda nepodaří, nicméně vyloučit se nedá.

 

Je pravda, že v prosinci je jich více?

V posledních třech letech se v prosinci stává nejvíce střetů vlaku s osobou. I v letošním roce již Drážní inspekce eviduje 32 střetů a 20 usmrcených, což je nejvíce v letošním roce.

 

Co je častější příčinou, neopatrnost, nebo sebevražedný úmysl?

Dle dlouhodobých statistik vychází, že nejčastěji by se mělo jednat o neopatrnost, respektive nešťastnou náhodu, nicméně to vychází z počtu prokazatelných pokusů o sebevraždu a ta hranice je velice úzká.

 

Jsou české trati nějak více nebezpečné, než třeba zbytek Unie?

Zabezpečení českých tratí je obdobné jako ve zbytku EU. Současně zakazuje vstup do kolejiště mimo vyhrazené plochy zákon, a tedy každý takovýto vstup je porušením zákona a dotyčnému hrozí pokuta ve správním řízení, kterou může udělit Drážní úřad, až ve výši 10 000 Kč.  

 

Jak je na tom Středočeský kraj v porovnání se zbytkem republiky?

Středočeský kraj je dlouhodobě krajem s nejvyšším počtem střetů vlaku s osobou, což je částečně dáno i hustotou železniční sítě a intenzitou provozu.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru